| anonim_4396 a întrebat:

HeyTPU! Am o problema cu colegii... de fapt ei au o problema cu mine. Sunt in clasa a 8a si stiu ca ar trebui sa fim uniti ca o familie fiind ultimul an. Dar inca din clasele mai mici au avut ceva cu mine. Eu mereu iau note bune(sunt putin tocilara) si din cauza asta stau toata ziua inchisa in camera iar cand ei se duc la film eu nu pot :o data pentru ca nu ma lasa mama si apoi nu vreau eu pentru ca nu ma simt bine cu ei. Ei mereu fac misto de toata lumea si pe mine ma izoleaza. Am 1.70 si 40 kg(stiu ca sunt slaba dar stresul e de vina si mancatul pe fuga) + ca mereu imi spun ca am 2 bete infipte-n fund. Pe langa asta eu sunt mai la locul meu si din cauza asta ma evita si mai mult. In fiecare pauza stau si ascult muzica la fereastra si ii analizez, mereu fiind degustata de ei si de comportamentul lor. Ma rog cu asta m-am obisnuit dar in urma cu o luna paharul s-a umplut:am rugat-o pe o colega sa ma bage ai pe mine in grupul clasei de pe wapp (nu pentru ca vreau sa ii aud nai mult ci pentru ca tot ce e nou anunta acolo si nu pe grupul clasei de pe fb). E adevarat ca m-a bagat dar dupa doua zile observ ca au facut un alt grup al clasei in care nu m-au introdus si pe mine iar un coleg face " a ce bine ca ai intrat si tu in grupul clasei "
Eu acum ce sa fac ca sa ma integrez? Va rog ajutati-ma! Nu mai suport situatia asta si din acest motiv in fiecare seara plang in perna

5 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Pai dupa cum spui aici, nici tu nu ii placi pe ei, te dezgusta si te simti diferita fata de ei. Nici tu nu vrei sa iesi cu ei la film si alte activitati de grup, deci ce nevoie ai de ei? Dupa ce termini clasa a 8-a vei avea noi colegi. Acolo trebuie sa fii atenta cum te integrezi si ce prieteni iti alegi, pentru ca pe cei din generala poate ca nici nu ii vei mai intalni vreodata. Fa-ti prieteni adevarati ce iti seamana si te simti bine cu ei. Chiar daca e o singura fata, si va intelegeti bine, nu ai nevoie de 10. Concentreaza-te pe lucrurile importante din viata ta, si nicidecum pe persoanele ce nu te vor in grupul lor. Sa constientizezi ca de fapt tu nu ii vrei si nu sunt potriviti pentru tine, ci nu invers.

| BlackEyedGirl a răspuns:

Cam aceeasi problema am avut-o si eu in generala... ce poti sa faci e sa te muti in alta scoala/clasa unde mai cunosti persoane cu care te intelegi, daca nu, asteapta sa intri la liceu, dupa cum ai spus inveti bine, deci la liceu vei avea colegi la fel ca tine care invata si care nu vor mai fi asa rai. Sincera sa fiu, bucura-te ca te evita, gandeste-te ca putea sa fie si mai rau, oe mine mai aveau putin si ma luau la bataie fara sa le fac nimic... colegii din generala nu ti-i poti alege, ce-i drept nici pe cei de la liceu, dar macar acolo se fac diferentieri deci va fi mult mai bine, crede-ma. Mai suporta-i doar cateva luni si apoi vei scapa de ei si va fi totul mult mai bine. Succes :*

| IAmAFreak a răspuns:

Pai daca esti a 8-a, nu ai anul asta si mergi la liceu? thinking
Nu vad de ce vrei sa te integrezi intr-o clasa ca...aia. Eu una sunt tare mandra de mine ca vorbesc doar cu o colega din toata clasa aia maaare si plina de idioti.
Oricum, mai suporta anul asta si dupa, la liceu, poate te vei descurca mai bine cu colegii.

Răspuns utilizator avertizat
| Voinea_Diana_1990 a răspuns:

Si eu am patit la fel, dar am invatat sa le raspund cu aceeasi moneda.Nu-i lasa pe ei sa te jigneasca!