| Limonada_5771 a întrebat:

Imi puteti spune va rog remedii naturiste pentru albire a dintilor acasa? In afara de sare si bicarbonat care am auzit ca strica smaltulbig grin Funda+vot :* :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MARUL POATE INLOCUI PERIUTA

Persoanele care consuma zilnic un mar au o dantura frumoasa si sanatoasa.Aceasta este concluzia fitoterapeutilor, care apreciaza ca sucul marului poate sa albeasca dintii fara sa le afecte smaltul.De aceea, pentru sanatatea danturii, este bine sa mancam un mar seara, inainte de culcare.

SUCUL DE LAMAIE, UN INALBITOR NATURAL

Un alt aliat pentru inalbirea danturii este sucul de lamaie. Unii specialisti recomanda ca dintii sa fie umeziti doar cu suc de lamaie cu ajutorul unui tampon de vata, apoi sa se clateasca gura cu multa apa. Exista si recomandarea sa se amestece sucul de lamiie cu apa (in cantitati egale).Cu acest amestec se clateste gura de doua-trei ori pe zi.In paralel cu acest tratament extern, este bine sa se consume suc de lamaie amestecat cu miere.Sucul de lamaie se poate amesteca si cu bicarbonat de sodiu.La inceput, se tamponeaza bine dintii cu suc de lamaie. Dupa cinci minute, se poate aplica bicarbonatul de sodiu, care are rolul sa neutralizeze ph-ul, devenit acid in contact cu lamaia.

BUSUIOCUL FACE DANTURA FRUMOASA

Decoctul de busuioc albeste dintii.Este o concluzie probata in timp de cei care au folosit acest leac.Decoctul se prepara dintr-o cana de 200 ml cu apa rece, in care se pun la macerat doua lingurite de frunze uscate. Dupa cinsprezece minute, ingredientele se fierb, iar dupa doua-trei clocote, vasul se ia de pe foc si decoctul se lasa la infuzat un sfert de ora.Cu acest remediu, se clateste gura de mai multe ori pe zi.

Exista trtamente cu produse naturale care pot determina albirea temporara a dintilor, dar rezultatele variaza de la o persoana la alta.Procedurile trebuie repetate la un interval de cateva zile, pe perioade limitate de timp, deoarece pot ataca smaltul dentar si pot produce sensibilizarea gingiilor. Astfel, este indicata frecarea dintilor cu lamaie sau cu frunze de salvie si spalarea ulterioara a dintilor.Bicarbonatul ajuta si el la curatarea dintilor, insa nu la albirea lor.Se poate folosi un ameste de cateva picaturi de suc de lamaie si bicarbonat, care se aplica pe dinti inainte de pasta de dinti.Se sta astfel cateva minute si apoi se clateste bine gura.

1 răspuns:
| Bijou a răspuns:

Poti folosi o pasta de dinti de calitate http://forever-aloe-vera.eu/produs/191