| Iasmiiinaaa a întrebat:

Imi spune cineva niste jocuri de carti si cum se joaca?

Răspuns Câştigător
| DyaRebela a răspuns:

Poker,macaua,popa prostu, popcorn, septica, razboi, careu(nu stiu daca asa se numeste)
poker=cred ca ai auzit scopul lui e sa faci perechi, chinte careuri
macaua=mereu ai o carte jos si trebuie sa pui culoare la culoare cu 3 sau 2 incasezi carti poti schimba si culoarea si castiga cel ce numai are carti in mana
popa prostu=un joc in care trebuie sa ai cartile din mana de acelasi fel adica 4 de asi acestea se amesteca si mereu va fi o carte in plus castiga cel care termina primul de gasit perechile
septica=e un joc pe puncte de la 1 la 9 sunt puncte mici si de la 10-14 puncte mari daca unul da o carte trebuie sa dai si tu aceeasi carte daca nu ai dai alta castiga cel cu mai multe puncte cu sapte poti inlocui
razboi=cine da cartea mai mare castiga
careu=trebuie sa dai totul in ordine crescatoare daca jos e pus 1 tu trebuie sa continui cu 2, 3 daca nu ai pui in careul tau si daca se iveste la adversar 7 si tu ai 8 poti pune peste careul adversarului castiga cel ce nu va mai avea carti in mana.
Sper ca te-am ajutat. Funda?

4 răspunsuri:
| batmenika a răspuns:

Macao
AMESTECAREA CARTILOR
Fiecare jucator primeste 5 carti. Dupa ce sunt amestecate si impartite, o carte pe care jucatorii nu o vad se pune pe masa. Cartile care au ramas trebuie puse inapoi pe masa.
Jocul
Un jucator care incepe trebuie sa adauge o carte cu acelasi semn sau valoare cu cea intoarsa de pe masa.

Jucatorii pot oferi carti cu acelasi semn sau valoare ca cele puse de jucatorul anterior. Daca jucatorul nu poate sau nu doreste sa puna nici o carte, trebuie sa ia o carte de jos, din teancul celor ramase. Daca aceasta carte este de acelasi semn sau valoare cu cea pusa jos, poate si el sa o puna pe masa.

Daca un jucator are mai multe carti de aceeasi culoare sau semn, poate sa le adune (pe toate sau numai o parte din ele) sis a le puna in teancul de jos. Cartile care raman pot fi date in orice ordine.

Daca un jucator pune 2, 3, 4, J, K sau A (sau mai multe carti de aceeasi valoare) se pot intampla urmatoarele:

2 – Urmatorul jucator trebuie sa ia de jos 2 carti;
3 - Urmatorul jucator trebuie sa ia de jos 3 carti;
4 – urmatorul jucator isi pierde randul;
J – cel care pune J jos, poate sa ceara orice carte, adica sa schimbe ceea ce se afla jos, cu orice (in afara de 2, 3, 4, J, K si A);
K – daca e K rosu atunci urmatorul jucator trebuie sa ia 5 carti de jos; daca e K negru atunci jucatorul de dinainte trebuie sa ia 5 carti de jos;
A – cel care pune A jos poate sa ceara carti de un semn anume.

Daca se aduna mai multi de 2 unul peste altul, atunci valoarea lor se aduna, de exemplu: daca se aduna 3 carti de 2, urmatorul jucator trebuia sa ia de jos 6 carti. Urmatorul jucator poate sa puna si el un 2 sau mai multe carti de 2 daca are in mana.
Poate de asemenea sa puna o carte de 3, sau mai multe, dar cartea de 3 adaugata trebuie sa fie de acelasi semn cu cea de 2, ultima pusa in teanc.
Poate sa puna si K rosu, dar ultima carte adaugata trebuie sa fie un 2 rosu. Aceeasi situatie si cu K negru.
Poate sa puna si, de exemplu K negru peste 2 negru...

| Iasmiiinaaa explică (pentru batmenika):

Altceva nu stii? asta il stie toata lumea

| batmenika a răspuns:

Jocul Şeptica are următoarele reguli:
pachetul conţine 32 de cărţi: opt figuri, 7, 8, 9, 10, J, Q, K şi A, fiecare figură având 4 cărţi
fiecare jucător primeşte iniţial patru cărţi, alese la întâmplare
jucătorii pun jos câte o carte, alternativ
implicit, cărţile de jos sunt luate de primul jucător
dacă al doilea jucător pune un 7, sau o carte cu aceeaşi figură ca şi cea iniţială, atunci el va lua cărţile
primul jucător poate obiecta în cazul de mai sus, dar doar dacă pune de asemenea un 7 sau o carte cu aceeaşi figură ca şi cea iniţială
după ridicarea cărţilor, se primesc noi cărţi pentru ca fiecare jucător să aibă 4 cărţi în mână
10 şi A se consideră puncte (în total sunt 8 puncte)
câştigător este cel care a acumulat cele mai multe puncte la sfârşitul jocului.
Mai este furnicuta, razboi...

| Lucian_Fraseniuc_1986 a răspuns:

Http://www.cujocuri.ro/jocuri-carti/

Aici gasesti multe jocuri cu carti gratis. Succes