| carryon98 a întrebat:

M-am despartit de fostul iubit pe cale amiabila, adica a fost si el de acord ca nu mai mergea relatia si sa ramanem prieteni. Dar dupa cateva zile m-a blocat pe Facebook, nu inteleg motivul.

12 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Mi se pare normal, chiar dacă te desparți pe cale amiabilă, tot rămân acolo niște resentimente, dacă voi chiar v-ați iubit. Nu poți să te desparți de cineva pe care l-ai iubit și cu care nu a fost să fie ''together forever'' fără să suferi un pic, oricât de lipsită de scandal a fost despărțirea. Iar mai apoi, când unul dintre voi se va cupla cu altcineva, crezi că va fi ușor pe celălalt să-i vadă pozele cu noua iubire și să citească statusuri siropoase? Nu ți s-ar părea fiecare postare de genul ăsta oarecum ''in your face'', de parcă ți-ar face în ciudă? Și-n cazul ăsta nu e mai OK o tăietură curată decât să sângerați așa până la moarte? Ca să nu mai vorbim de faptul că următoarei lui iubite i s-ar putea părea deranjant faptul că o are pe fosta în lista de prieteni...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dorește să îl lași în pace.

| Andreeush a răspuns:

E clar că vrea să rupă orice legătură cu tine.
Nu înteleg de ce mai contează că te-a blocat dacă a-ți decis de comun acord că nu mai merge relația voastră.
Treci peste, lasă-l în pace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"sa ramanem prieteni" e ca si cum ai spune "ajung in 5 minute". Stim cu totii ca nu se va intampla.
Trezireaaaa!

| Petru199 a răspuns:

Motivul este că sunteți proști ambii, petru că în loc să faceți ceva schimbări în relația voastră ați ales să vă duceți pe calea nedreptății, care cu timpul vă obișnuiți și rămâneți conduși de necuratul pînă vă distruge. Ați încercat vo dată să vedeți ce nu merge bine la voi? Sigur că nu, din păcate cazul vostru nu este singur-ul caz din lume, dar este la fiecare a doua sau a treia relație între un băiat și o fată, pentru că toți fug după bani după bogății, dar nu îl chiamă pe dumnezeu să intervină să îi binecuvînteze. Sincer am trecut și eu prin așa perioadă, care îi mulțumesc domnului pentru sprijinul acordat, la ce bun să fug după alta sau prietena după altul? petru a întîlni din nou așa o situație? Nu, noi nu trăim 1000 de ani traim 100 dintre care 99 fugim după bogății, dar ne dăm seama prea târziu că trebuie să îl punem pe dumnezeu pe primul loc petru a ne binecuvînta viața și pentru a trăi o viață bună. Scuză-mă că am fost dur dar asta este realitatea, poate nu este tîrziu să vă întîlniți și să discutați mai serios pentru o relație mai bună. Poți sai trimiți și lui acest sfat din partea mea, sper să vă ajute pe ambii, o zi bună.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Petru199):

Stai ma putin, frana.
Viata nu incepe cu o persoana, si se termina acolo.
Daca nu a mers nu a mers.
Decat dragoste cu sila, mai bine deloc.
Tu ai sta cu cineva asa, din obligatie?
Daca se iubesc, soarta ii va aduce impreuna si mai tarziu. happy
Din poza pari destul de matur, da asa cand vorbesti, vorbesti ca o printesa asa, despre dragoste si cum e bine sa ai o relatie monogama, si daca se poate, pentru tot restul vietiilaughing
wake up laughing

| Petru199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și crezi tu că-i mai bine să umble azi cu unu mîine cu altul? În ziua de azi, e mai ușor să dai cu piciorul în relație, decît să-ți ceri iertare/scuză unul de la altul, stati cu gîndul că o să vie făt-frumos pe cal alb după voi și o să vă facă fericiți? Nu se va întîmpla asta nici o dată, pentru a avea o relație strînsă, trebuie efort din ambele părți. Dacă cineva o greșit nu trebuie să-l învinuiți, explică-i unde a greșit, ce nu-i corect, nu încercați să vă puneți m-ai presus ca alții nu duce la nimic. Sunt sigur că în relația asta, așa cum se întâmplă aproximativ în toate relațiile de azi n-au avut o discuție referitor la ce e bine și ce nu e bine la ei. Ceea ce am uitat să întreb, ce vîrstă aveți ambii, că dacă aveți o relație la 15/16 ani e vai de iubirea voastră.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Petru199):

Ceea ce spui tu aici, se aplica doar in cazul familiilor de 15 20 de ani poate.
Care au copii, o casa, si au pentru ce lupta, si chiar daca nu se mai iubesc, unii adulti prefera sa stea impreuna, de dragul copiilor. Ca e naspa sa-ti divorteze parintii si sa ai 2 mame si 2 tati, si o familie dezorganizata.
Insa ca tineri, ce ai de pierdut?
Mai bine umbla cu unu si cu altul, decat sa prinda unu ca tine, obsedat de-asta, care nu vrea sa se mai desparta de ea, si incepe sa o urmareasca, sa se milogeasca la ea sa il ia inapoi.
Peste 20 ani o sa fii la stirile de la ora 5 ca ti-ai stalkerit prietena dupa ce te-a parasit, si i-ai infipt cutitu in cap din gelozie laughing)
Chill man, viata nu e asa serioasa cand esti adolescent sau copil, si e permis sa gresesti, si sa experimentezi cat poti.
Cum ziceam, nu sa te opresti la primul prieten sau prietena, daca n-au mers lucrurile.
Daca tu esti disperat, si crezi ca nu mai gasesti alta, e problema ta.
Daca lucrurile nu merg, nu poti obliga tu pe nimeni, sa stea cu tine, de dragu ca ati fost voi o data la peste si v-ati tinut de mana sau mai stiu eu.
Nu merge nu merge, punct. Viata merge mai departe. Cu un alt capitol.
Si vezi ca m-ai presus e de fapt mai presus.
si vîrstă, de fapt e vârstă, din 1993 incoa, ca s-a schimbat dictionaru.
Ori esti batran si ai facut scoala prin 87 93, si ai invatat sa scrii cu i din i, ori esti moldovean de peste prut, ca numai ei scriu asa.

Te simt asa disperat, daca ai avea o iubita si s-ar desparti aia de tine, n-ai lasa-o sa plece nici in ruptu capului, si ai lega-o cu catuse de calorifer, sa nu plece laughing
Esti de peste prut, asa-i petru?

| Petru199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce am scris eu, s-a referit la o relație nu la aventură, o relație nu-i aceea că ai fost o dată în tufișuri și gata sunt îndrăgostit, dacă ei au avut o relație înseamnă că nu am greșit cu ceea ce am scris. Înainte de a avea o relație trebuie să cunoști bine persoana cu care vrei să trăiești. Am întîlnit destule fete în viața mea, așa că știu ce scriu aici. Nu te teme că nu leg pe nimeni, dacă cineva va avea în plan să plece, îi deschid ușa. Cel mai probabil la ei nu a fost o relație, nu poți și nu va putea nimeni să suporte să-și vadă fosta/fostul cu altcineva și ei să rămînă prieteni. Nu cred că este atît de important cum scrii, căci nu sunt eu primul sau ultimul care face greșeli. Și cît privește disperarea, să știi că sunt bine mersi, disperat/ă îi acea/l care umblă din una/unu în alta/ul și nu găsește fericirea. Ai de pierdut anii tinereții, și șansa la o viață normală. Ce vorbești tu de adolescență, copilărie? Ai avut v-o relație in perioada aceasta? În perioada de copilărie/adolescență poți avea aventuri dar nu o relație. Poți să transformi o relație dintr-o aventură dar n-o vei avea atîta timp cît stai cu gîndul la țîța mamei. Eu m-am referit la oameni maturi nu la copii. Dacă ei sunt copii, succese lor. Am menționat în răspunsul anterior că am uitat să întreb vîrsta lor. Dar cred că le va prinde bine cînd se vor maturiza dacă sunt copii, inclusiv și ție dacă te regăsești prin adolescență. Succes vouă, să aveți parte de cît mai multe aventuri adolescenților?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Petru199):

O aventura ai cand ai in acelasi timp si o relatie.
Dar tu vorbesti ca un virgin veritabil happy
Ca am fost ca tine.
Ce relatii si aventuri visezi tu?laughing
Treaba e simpla, cand esti adolescent, ori esti unul dintre prostii care se uita la desene toata ziua, si se joaca pe pc, si vor trai pana la adanci batraneti, cu parintii, in "depresie" ca toti astia au depresii care stau in casa la pc,
Ori genul de om care incepe cu poezii, flori martisoare, felicitari, da nu ii spune nici o data ei, ca o iubeste, sau sa-i spuna tot ce simte el si dupa ce se cupleaza aia cu altul, iti plangi de mila toata viata, si "dai sfaturi la alti " desi tu n-ai fost in stare de nimic,
Ori un adolescent normal, care iese cu o fata la un suc, merg impreuna la un film, dorm unul la celalalt, au viata sociala si ies si cu prieteni comuni.
Ce relatie vrei la varsta aia? nu vrei si contract prenuptial?
laughing))
Sunt relatii de prietenie, relatii de amicitie, relatii familiale, etc.
Si aia tot relatie e, nu aventura.
Ca nu te duci cu ea la un suc si a doua zi ii zici sa plece.
Aia dupa 17-18 ani cand nu mai stai la banii lu tactu, si faci tu banii tai, te duci la club si mai agati una si o duci acasa. Da ce aventuri vorbesti tu in adolescenta? laughing

| Petru199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă uit la ceea ce scrii și am impresia că nici 15 ani nai sau ai prea mulți dar fără folos. Prin fetele care au trecut prin pulamea, poate o fost si măta, dar tu imi încerci să-mi explici viața. Eu m-am referit la întrebarea fetei da tu îmi spui mie povești care singur le-ai auzit pe la desene animate, dar tu vorbești de alții. Nu te strădui să mă înveți, eu am învățat singur totul fără sfaturile la pulalai ca tine. Încearcă să-ți creiezi viața ta că nu ești în stare să dai sfaturi la lume.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Petru199):

Pai mai sus scrii de dumnezeu, si acum ma injuri?
Esti ca, camila aia in desert, care cand vede o oaza de apa, o ia razna.
Asa si tu.
Daca prinzi una, sa nu cumva sa-i mai dai drumu, o legi de calorifer, ca doar o viata avem, si de ce sa va despartiti? ca poate nu mai gasesti alta proasta.
Asa ai pus tu problema.
Ca dai cu picioru.
Dai cu piciorui la ce? la varsta lor?
A da, cand ai o casa, la care amandoi ati muncit cot la cot, copii, o rata, masina luata din banii amandurora, atunci da, poti sa zici ca dai cu picioru, si merita sa isi mai dea o sansa unul altuia.
Da asa, la 15 20 de ani, ai toata viata inainte,
Da tu esti prea disperat de viata.
A plecat, papa, next.
Se vede ce educatie ai, daca vorbesti de dumnezeu, si apoi ma injuri.
Moldovean prost analfabet.
Ce poti sa ceri mai mult?
Nici sa stii nu scrii, macar daca tot vroiai sa ma jignesti happy.
Mai insista la romana, ca o sa ai un copil, si cand faci temele cu el, o sa fie si fii-tu tot asa analfabet ca tine.