| anonim_4396 a întrebat:

Mă confrunt cu o depresie din cauza unei întîmplări.
Am fost prietenă bună cu un coleg de clasă, eram foarte buni prieteni. Cu timpul lui începuse să îi placă de mine dar şi mie de el. Am început să fim într'o relaţie cam 3 luni, dar cu timpul lui începuse să îi piară sentimentele şi se comporta rece cu mine şi m'a părăsit spunînd că vrea să rămînem prieteni cum am fost. Eram întristată şi supărată pe el, cum să îmi facă aşa ceva. Nu am vorbit cu el cam o lună. După aceea cînd mi-am mai revenit din supărarea am început să vorbim online spunînd că rîmănem prieteni în continuare, ne'am înţeles amîndoi. Însă acum la şcoală nu mai e la fel, e distant cu mine, nu e cum eram înainte prieteni buni, de abia dacă'mi vorbeşte. M'am ataşat mult de el, ca prieteni, pentru că mereu vorbeam etc... Dar acum se poartă şi urît, tot el a greşit şi tot el se poartă de parcă i'am făcut ceva. Mie îmi pasă de el aşa ca prieten însă degeaba. Ce să fac? sunt într'o depresie şi nuştiu cum să nu mă mai gîndesc atîta la asta. Nu mă pot obişnui gîndindumă că parcă suntem străini.

Răspuns Câştigător
| gshdyxdjs a răspuns:

Pe bune femeie vino ti in fire. cine esti tu sa fii tratata asa. nimeni nu merita asta. depresie.
pfff. pentru ce. te ai atasat de o persoana care nu te merita. e timpul sa observi chiestia asta. nu TU trebuie' sa fii depresiva ci EL. de ce iti faci chestia asta.
n ar trebui sa ai in tine depresie ci nervi. serios acum.

5 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Defineste "relatie"? Mda, nu te obosi, nu ati avut nimic asemanator cu siguranta.Doar ai fost folosita pentru un scurt timp si apoi si-a dat seama ca este ceva in neregula cu tine saaau si-a satisfacut deja pofta si a preferat sa se indeparteze pana nu este prea tarziu.Din ce povestesti tu, se pare ca a facut un lucru bun, din moment ce pari usor dependenta emotional si deja depresiva dupa doar 3 luni. daca erau 5 ani, ii taiai organul la despartire ca suvenir? happy

Iti sugerez sa nu mai dai vina pe el, ci sa cauti la tine rezolvare pentru aceasta situatie.Ideal ar fi sa te bucuri mai mult de viata si relatii.Asteptati toate sa va pice printul din vreun pom, insa din pacate pana la el trebuie sa cautati prin toata padurea nu sa muriti cu prima depresie de gat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Are balta peste, gasesti altul mult mai tare ca el, in Romania sunt 5 baieti la o fata, asa ca ai face bine sa te calmezi laughing

| Lzehxo a răspuns:

Apropie-te tu de el incet, stai langa el si baga-l in seama, dar eu iti sugerez sa mai stai si cu alte persoane pentru ca el te-a ranit si nu te merita nici pe tine si nici atentia ta. Incearca sa iesi din depresie pana nu se agraveaza, crede-ma, e oribil cand e severa. Plangi, descarca-te, asculta muzica si fii sociabila, iesi pe afara cu prietenii, cu fetele, mergi la cumparaturi, uita-te la un film, poti sa-ti faci un blog unde sa scrii despre viata ta sau scrie intr-un jurnal tot ce ti se intampla, umple-ti timpul si nu te mai gandi la el. Bafta!

| nhhv a răspuns:

Pisi, știu că e greu, dar treci peste. Nu poți sta așa la nesfârșit, efectiv nu poți. Ocupă-ți mintea cu altceva. Ieși cu prietenii, distrează-te, încearcă să-l uiți. La început e al naibii de greu, știu, iar depresia e și asta la fel de nenorocită, însă ieși afară, distrează-te, glumește, râzi. Cu timpul o să-l uiți, poate c-o să-ți găsești pe altcineva, iar atunci vei realiza că ai procedat cum trebuie.

| Steauavscsa a răspuns:

Și eu am trecut prin asta așa sunt băieții. Trebuie sa treci peste, gândește ca prietenia este cel mai sfânt lucru de pe pământ și nu poti obliga o persoana sa fie prieten cu tine. Nu te mai gândi la el și ca nu vrea sa vorbească cu tine pentru ca nu merita poate lui nici măcar nu îi pasa de tine, tu de ce sa te gândești la el.Ori cum poate nu ai găsit persoana potrivita care sa Îți fie prieten gândește ca cineva acolo așteaptă sa te ridici și sa fie alături de tine. Tu ești puternica și poți sa treci peste tot, poți sa îl uiți sa sa nu Îți mai pese de el.Dar ăsta depinde doar de tine