| NowForYou000 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva? Sa va povestesc : de fiecare data cand stau langa cineva nu prea stiu ce sa zic, ce sa vorbesc, mai mult de "buna, ce faci?" nu stiu ce sa mai intreb. Va rog, imi puteti da sfaturi voi, cei care nu sunteti timizi. Vreau sa fiu si eu mai vorbareata. Dati-mi niste idei, despre ce pot vorbi cu cineva mai in varsta, dar si cu cei de seama mea?

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Asa eram si eu, si inca nu am scapat mai am unele momente de genul. Imi aduc aminte cat ma certam pe mine, ma faceam prost, incapabil de nimic, etc, dar nu faceam nimic in privinta asta. Sa nu mai zic ca am citit fiecare sfat de pe google legat de asta, dar ce gaseam acolo erau doar exemple, sa vorbesti despre asta sau despre aia, nu, daca vei cauta exemple de "ce subiecte sa vorbesc" nu rezolvi problema, nu mai cauta pe google si asculta la mine. Problema e ca ne plangem, da de ce nu schimbam asta? Ne zicem "gata, trebuie sa rezolv problema asta" dar cand esti fata in fata si porti o discutie nu mai stii sa zici nimic, asta pentru ca gandesti mai mult, "daca nu stiu ce sa spun, daca spun o prostie, daca nu e interesant, daca nu rade nimeni" etc, practic ai creierul setat pe negativ. Uite raspunsul, ca sa mergi pe bicicleta trebuie sa inveti si sa cazi mai intai, deci, daca vrei sa fii mai comunicativa trebuie sa comunici mai mult, nu conteaza, o sa spui si prostii, o sa te simti rusinata, dar conversand si conversand iti dezvolti abilitatile sociale. Nu iti mai face griji ca te faci de ras sau nu stiu ce, mergi si creaza o conversatie, nu te gandi cum iese pentru ca nu conteaza, doar mergi si fa-o. Oamenii devin din ce in ce mai buni in ceva anume cand exerseaza si exerseaza iar, pana isi dezvolta abilitatile. Asa si tu, fa conversatie de cate ori ai ocazia, doar asa iti vei putea dezvolta asta. Daca stai si taci inghesuita de nesiguranta, asa vei ramane, nu iti fie frica ca gresesti, doar fa-o.

| NowForYou000 explică (pentru MarianWLF):

Iti multumesc, din tot ce am citit nimic nu a mers, dar am ascultat bine si cu atentie ce mi-ai zis si incet-incet totul parca se schimba. Multumesc inca o data!

| MarianWLF a răspuns (pentru NowForYou000):

Greseala comuna la multi e ca astepta rezultate peste noapte. Ma bucur sa aud ca e putin mai bine, dar ca iti dezvolti comunicarea complet nu e vorba de o saptaman sau o luna, tine minte ca ai drum lung pe parcurs, o sa treaca un an de zile poate pana vei depasii, dar inchide ochii si gandeste-te cum mergi si vorbesti cu cine vrei fara nici o problema, frumoasa senzatie nu? Asta ar trebui sa te motiveze suficient.

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu trebuie să te forțezi prea mult, zi ce îți vine.

| Nicux1 a răspuns:

Poti vorbi despre orice cu oamenii in general...de la eutanasierea cainilor vagabonzi, pana la legalizarea mariajelor intre homosexualihappyNu prea conteaza subiectul intr-o conversatie, ci cum construiesti acea conversatie.

| NowForYou000 explică (pentru Nicux1):

Aceasta e si problema. ca nu stiu cum sa incep.

| Nicux1 a răspuns (pentru NowForYou000):

Citeste

| visulmeu a răspuns:

Buna!

-Socializarea este foarte importanta, trebuie sa inveti sa porti un dialog, trebuie sa ai idei, sa te inspiri (uite-te in jurul tau) trebuie sa te deschizi un pic.

O zi frumoasa iti doresc! big grin