| Bubuletu a întrebat:

Mă simt ff prost. Eu sunt prietena FOARTE buna cu un băiat din clasa, insa el mă place ff mult. Problema e ca eu nu ii plac!
El de ziua indragostitilor mi-a dat un lanț cu o inima, i-am mulțumit intr-un mesaj pentru ca îmi era rusine sa vb cu el.
Acum câteva zile s-a supărat tare pe mine ca m-am imprietenit si cu un alt băiat. Sublinieze SI.
E nu renunța la acel băiat pentru ca e super si chiar nu am motive, insa el era cel mai bun prieten al meu.
E gelos, chiar foarte, si in niciun caz nu ii zic ca nu îl plac, eu nici măcar nu ar trebui sa știu.
Va rag din suflet sa mă ajutati!

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca bine ar fi sa stabilesti clar cu el faza cu prietenia, sa inteleaga ca nu-i iubitul tau, asta cat mai curand.Va stii cum sa se comporte si nu vor mai fi confuzii si nici gelozie din partea lui.O sa-si gaseasca o prietena/iubita si va fi ok.

13 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Mda, esti foarte egoista.
Nu-mi pasa ca poate nu stiai asta, si o sa stii imediat dupa ce-ti spun eu, tot egoista esti.
Nu o sa-i spui ca nu-l placi?
E un lucru EXTREM de egoist.
Am fost in situatia lui, am placut o fata, o aparam, ma purtam frumos cu ea, si totusi, ea nu ma placea.
N-ai idee cat de rau este sa placi pe cineva, care posibil sa nu te placa, dar sa nu sti asta, sa se poarte frumos cu tine, si sa iti pui mereu intrebarea "Ma place oare, sau nu?"...
Eu am fost in situatia asta, si as fi fost mult mia fericit daca acea fata mi-ar fi spus pur si simplu ca nu ma place, pentru ca s-a prins in timp de asta.
Sa fi gelos pentru ca o fata pe care o placi se imprieteneste cu alti baieti, poate isi gaseste chiar un iubit, e ingrozitor, te face sa te simti singur, jalnic, nu stiu daca ai idee macar prin ce trece doar pentru ca tu nu vrei sa-i spui ca nu-l placi, si il lasi asa.
Tu practic il chinui acum.
Sa-l ti langa tine, fara sa stabilesti niste limite, sa spui ca-l placi foarte mult, dar doar ca un prieten, ca pe cel mai bun prieten si atat, este egoism.
Da, daca-i spui este posibil sa nu se mai poarte asa frumos cu tine la inceput, este normal, tot ce trebuie sa faci este sa continui TU sa te porti normal cu el, si o sa se obisnuiasca in timp.
Eu doar ti-am zis parerea mea, pentru ca stiu cum este sa fi atat de gelos, doar extrem de rau, si nu poti scapa de acea durere interioara cu durere fizica din pacate.
Acum, ca stii toate astea, este alegerea ta daca vrei sa fi in continuare o egoista, sau preferi sa sfarsesti suferinta baiatului.

| Bubuletu explică (pentru MenInShadow):

M-am gândit la ce ai zis tu...Si o sa ma gândesc in continuare. Dar cum o sa ii zic? O sa imi fie greu... poate reușesc, o sa încerc!

| MenInShadow a răspuns (pentru Bubuletu):

Nu incerca sa o spui frumos, doar spune-o si atat...
Sa incerci s-o spui in asa fel incat sa nu-l renesti, poate inrautatii situatia, asa ca... doar spune-i.

| Mihaela1964 a răspuns:

Cum sa te ajutam? Care-i intrebarea?

| Bubuletu explică (pentru Mihaela1964):

Nu știu cum trebuie sa mă port cu el...

| Bubuletu explică (pentru Mihaela1964):

Ce chestie...dac ma gândesc mai bine, mai are o prietena pe care a plăcut-o 4 ani. Sa încerc sa vad ce simte pentru ea, poate se combina si așa scap si eu. Dar dac nu, o sa stabilim tot.

| Mihaela1964 a răspuns (pentru Bubuletu):

Cred ca bine ar fi sa stabilesti clar cu el faza cu prietenia, sa inteleaga ca nu-i iubitul tau, asta cat mai curand.Va stii cum sa se comporte si nu vor mai fi confuzii si nici gelozie din partea lui.O sa-si gaseasca o prietena/iubita si va fi ok.

| S3S3an a răspuns:

De ce nu incerci sa te ingragostesti in prietenul tau, eu de exemlu nu cred in dragoste la prima vedere eu daca petrec mult timp cu baiat ma indragostesc in el

| Bubuletu explică:

* eu nu renunț la acel băiat...

| codx a răspuns:

Pai daca tu nu il placi si el te place nu puteti fii impreuna.
Ai putea incerca sa fii cu el. Poate iti va placea...
P.S.: cati ani aveti

| Bubuletu explică (pentru codx):

12, asta e faza naspa

| Ammalya a răspuns:

Cel mai bine e sa ii spui adevarul. Poate dupa aia nu o sa mai fiti prieteni.Sigur o sa inteleaga.

| Bubuletu explică (pentru Ammalya):

Dar eu vreau sa fim prieteni! Dar nu iubitei.

| Ionut19981998 a răspuns:

Ar trebui sa ii spui ca nu il placi nu il mai tine asa el tot o sa mai continuie. funda?