| ABCD122 a întrebat:

Ma simt plictisita, deprimata, nu mai am niciun chef de viata.
Fie ca stau, ascult muzica, ies afara sau in oras ma simt plictisita.
Nu stiu de unde vine toată senzația asta, pur si simplu m-a "apucat" dintr-o data si de atunci nu imi mai pot reveni.
Ma simt goală pe dinăuntru. M-am schimbat foarte mult intr-un timp foarte scurt..astăzi eram la scoala si nu mai puteam de somn, asa ca am venit acasa si am dormit cel putin 3 ore.
Încerc sa petrec timp cu familia, insa nu pot. Ceva nu ma lasa.

Cum sa scap?
Ce sa fac?
Orice sfat e binevenit! Dau fundița!

Răspuns Câştigător
| MissADEEL a răspuns:

E posibil să ai depresie. Lipsă de interes pentru activități de orice fel, somn prost... sunt deja două simptome.
Mă mai gândesc la o variantă: rutina. Te-ai plictisit de aceleași lucruri repetate.
Ce îți propun e să:
- afli exact ce îți lipsește. Ce ai vrea să faci. Ce simți că vrei să faci și nu poți. Sigur ți-a străbătut un gând mintea deja. Gândește-te bine. De ce ai ajuns așa? Înainte ce făceai? Ce nu mai faci acum? Momentul declanșării în ce sens te-a afectat?
- dacă ai pățit ceva în această scurtă perioadă, cum ar fi o despărțire de exemplu, să exploatezi astfel încât să iasă ceva pozitiv din asta. De exemplu, dacă îți place să scrii, fă texte despre asta, poezii, povești inspirate din experiența respectivă, astfel încât să vezi totul mai în roz, cum s-ar zice.
- sparge gheața și caută-ți noi hobby-uri.
- fă sport. Produce endofirină, hormonul stării de bine.
- încearcă să cauți, în activitățile pe care le faci, sensul. Să te gândești la ce te ajută. Așa poate că o să te simți mai motivată.

1 răspuns:
| OldSoul a răspuns:

Te sfatuiesc ca dupa ce aflii "remediul" sa m-il spui si mie.
Pana atunci, cauta-ti un hobby cu care sa-ti omori timpul.