| pandicorn16 a întrebat:

Mama vrea sa ma duca la un doctor pentru ca imi vine ciclul de 2 ori pe luna si dureaza 2 sapt... ea ma pune sa-i spun cand incepe, dar nu pot mi-e frica si rusine sa vb cu mama pe subiectul asta... ce credeti ca ar putea sa-mi faca doctorul? :/

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In nici un caz nu este normal ca in decurs de 2 saptamani sa ai 2 menstruatii sau sangerari succesive. Nici ca menstruatiile sa fie atat de lungi. Din descrierea ta se poate concluziona ca de vina pot sa fie anumite dereglari de natura endocrin hormonale. Intro astfel de situatie vizita medicala ginecologica devine obligatorie.Trebuie sa stii ca nu ai nici un motiv sa te temi deoarece o vizita ginecologica decurge in modul urmator. Controlul ginecologic nu consta doar in examenul pelvian si in nici un caz al "pasaricii" unei fete virgine sau deja "incepute" si nici examinarea sanilor sau a zonei vulvare sau vaginale nu este neaparat "obligatorie". Examenul intotdeauna in primul rand are si o parte introductiva in care in urma unei discutii complexe fata in fata cu medicul, acesta va schita un istoric medical de-al tau. Adica va dori sa afle cateva lucruri care sa-l orienteze asupra cazului: varsta la care ti-a venit prima oara menstruatia, care este data ultimei menstruatii, daca exista cicluri regulate sau nu si cat dureaza in medie, daca au existat vreodata mici sangerari si intre perioadele menstruale, daca te mast urbezi, daca ti-ai inceput viata sexuala si ce metode contraceptive ai folosit, daca resimti dureri in timpul contactului sexual sau simptome gen mancarime, roseata sau secretie vaginala, daca exista alte probleme de sanatate, daca fumezi, bei sau iti administrezi medicamente. Este important sa raspunzi cu maxima sinceritate la aceste intrebari deoarece sunt intru totul in favoarea ta. Daca la consultatie te insoteste fie mama, fie o prietena si nu doresti ca medicul sa vorbeasca in prezenta lor, ele pot fi rugate sa astepte afara in sala de asteptare. Daca esti virgina poti refuza sa fii consultata chiar si vizual, insa nu este indicat fiindca medicul nu doreste sa-ti vada neaparat "pasarica" ta, deoarece a vazut sute sau mii de alte "pasarici" exact ca si a ta. Vei fi dezbracata de la mijloc in jos, sau complet si vei imbraca un halat, te vei aseza pe o masa speciala, ginecologica culcata pe spate, cu fata in sus, cu fundul cat mai aproape de marginea mesei si cu picioarele sprijinite in suporturile metalice speciale, laterale in asa numita pozitie ginecologica. Este foarte important sa fii relaxata. Initial, doctorul va inspecta zona genitala externa – va urmari daca exista vreo iritatie, secretie, negi genitali, chisturi sau alte probleme. Daca nu mai esti virgina s-ar putea sa doreasca sa-ti inspecteze interiorul vaginului. Examinarea interiorului vaginului nu doare deloc, doar ca s-ar putea sa simti un disconfort in momentul in care se introduc valvelor vaginale – instrumente sterile din metal sau plastic cu care se despart/indeparteaza peretii vaginului pentru ca medicul sa poata examina peretii vaginali si colul uterin in cazul in care nu mai esti virgina. Dupa incheierea consultatiei, medicul iti va comunica rezultatele observatiilor, investigatiei si, cauza urinarilor frecvente si in eventualitatea prescrierii unui tratament, va explica de ce a ales acest tip de tratament si ce urmareste prin acesta. De asemenea, el este obligat sa-ti precizeze daca exista efecte secundare sau reactii adverse ale medicamentelor prescrise. Va trece foarte usor practic pe nesimtite deoarece va discuta in mod continuu cu tine.Controlul ginecologic se face la o saptamana dupa terminarea completa a menstruatiei. Nu se fac spalaturi intravaginale si nu se intretine contact sexual cu 24 ore inainte. Multa sanatate