| PaulProstul a întrebat:

De ceva vreme am gânduri sinucigașe,adică am o viata de tot rahatul,daca ar fi cineva in locul meu ar avea aceleași gânduri, o viata ca asta nu merita trăită. Acum sa va zic:in primul rand tata este un bețiv, bea NONSTOP, a fost dat afară de la serviciu acum vreo 5luni si de atunci bea mereu,foarte rar se abține,eu abia il vad treaz dimineata,într-o zi i-a spus mamei mele plângând ca nu se poate opri din băutură, nu se poate abține și aproape in fiecare zi face scandal cu mama,o bate,ne dă afara din casa,abia găsim unde sa dormim pe la cunoscuți, mama ar da divorț dar după nu ar avea unde sa stea pentru ca casa este pe numele lui si mama este vânzatoare și abia castiga bani.El nu isi cauta de munca pentru ca e beat mereu,mereu gaseste cate un motiv de cearta,de mine isi aminteste doar cand e beat,el niciodata nu ma intreaba ce note iau la scoala sau ce-am făcut la scoala,dar cand este beat il apuca sa ma învețe engleza,geografie, matematica si chiar daca ii raspund corect la ce ma intreaba el, daca nu e cum stie el începe să dea in mine ca spune că sunt prost, sora mea are 26 de ani, cand era mică aceeași viata a avut-o si ea, pana la urma ea a scăpat.La scoala nu ma baga nimeni in seama, doar un coleg restul isi bat joc de mine ca sunt gras si nu învăț bine, am un singur prieten dar cu el ies afara foarte rar.

VOI CE ZICETI ESTE BINE DACA VREAU SA MA SINUCID?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Te ai gandit macar putin ca in spatele alcoolismului tatălui tău se află tot o depresie,dar cronica? Nu degeaba plânge si se îmbată zilnic. Oamenii nefericiti au dependente si sunt agresivi. Nu sunt rai,sunt doar nefericiti,bolnavi sufleteste si de dependente! Multumeste i tatălui tău că ti a oferit un acoperiș deasupra capului. Alții stau pe străzi. Mama ta ar trebui să fie mai atenta cu el,mai îngăduitoare,este bărbatul ei de atatia ani si e clar ca nu ii este bine.
Ar trebui să consulte un medic!
Cat despre tine, ai nevoie de consiliere psihologice, activități sportive si de o pasiune. În timp vin si prietenii, relațiile. Sinuciderea e greu de suportat iar cei mai mult o vei îndura tu. Nu este o soluție sigura de a muri, poate doar de a ti nenoroci mai rau viata.

Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar un PROST ar lua calea sinuciderii drept rezolvarea tuturor problemelor, ori tu nu esti atat de prost, odata ce le-ai identificat.
Iti trebuie doar ceva ambitie sa le rezolvi si sa iesi din rahatul in care te scufunzi, fiindca vita chiar merita traita!
Daca toti ne-am sinucide cu prima ocazie cand dam de greu, cine dumnezeu ar mai locuii pe pamant? Faptul ca taica-tu este un betiv nu inseaman ca si tu vei fii unul, asta trebuind sa te ambitioneze si sa nu pui pic de alcool in gura, ca sa nu ai sanse sa ajungi ca el.
Apoi, suferinta mamei... iarasi un motiv masiv sa inveti pe rupte, sa te ridici din mediocritate, sa ajungi varf de clasa, sa faci o facultate la buget, unde doar preminatii au aceste beneficii. Asta fac oamenii destepti, isi croiesc singuri calea si isi rezolva problemele, nu aleg sinuciderea, din prostie, ca nu-i o rezolvare, ci inca o problema pe care o lasi mamei tale, in suferinta si durere.
Hai, scularea! Lasa vaicareala ca problemele nu se rezolva singure. Pune mana pe carte, ca doar atat poti face la varsta asta si curand vei fii pe picioarele tale, modelandu-ti viata pe care ti-o doresti. Iar daca esti gras, pune mana serios si slabeste, ca esti de tot rasul lumii, sa fii lenes, gras si prost, in situatia in care tu nu esti asa, in realitate. Hai, arata-ne ca poti mai mult, decat ai facut pana acum!

| Donsavas a răspuns:

Exista medicatie si pentru depresia ta, care iti va reda încrederea si buna dispozitie. Consulta un pediatru specialist în psihiatrie!

| siriusblack98 a răspuns (pentru Donsavas):

Depresia se vindeca eliminand in primul rand sursa care provoaca depresie.Nu drogandu-te cu anti-depresive in timp ce mananci bataie de la un betiv notoriu ordinar.Din asemenea oameni nu scoti nimic luandu-i cu frumosul, le inoata creierul in alcool si de regula nu-i duce capul nici treji.Pe el (pe copil) tratamentul nu-l va ajuta atata timp cat o sa ramana intr-un mediu toxic.Mama lui din salariul ala mic ar trebui sa inchirireze o garsoniera mica sau o camera dintr-o casa ceva si ar fi mai linistiti.Aia nu este viata ce descrie copilul asta, nici macar pentru animale!

| Legion7X a răspuns:

În primul rând, încercă să renunți complet și definitiv la ideea de a te înjosi singur. Nu pune absolut la suflet cuvintele lui. Nu lăsa cuvintele să te doboare, și un lucru extrem de important, nu te contrazice niciodată cu el. Cu Toți avem minusuri și plusuri și nimeni nu este perfect. Evită făcutul temelor în preajma lui sau timpul prea mult în prejma lui. Pentru alungarea depresiei ieși afară, ascultă muzică dar nu orice melodie, selectează-ți bine playlistul pentru fi la sentimentul tău. Eu consider că un anumit gen de muzică sau anumite melodii pe sentimentul fiecăruia elimină depresia. Este o terapie.
Gâdește-te că nu ești singurul și ultimul care are în familie o astfel de dramă, pentru a recurge la gesturi de sinucidere. Uită-te în jurul tău când ieși afară, și observă că foarte mulți dintre noi suntem triști, depresivi și avem câte o apăsare, însă fiecare dintre noi, reușim într-un fel să ne păstrăm echilibrul moral și să trecem mai departe. Elimină definitiv cuvântul SINUCIDERE și înlocuiește-l cu TĂRIE. Fi foarte comunicativ și deschis cu mama, în orice problemă de-a ta. Brațele mamei și duioșia ei cu siguranță îți va face bine.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!