| babygyrl a întrebat:

Nu mai pot.Nu ma inteleg deloc cu mama.De prietenele mele zice ca is ...panarame, desi nu fac nimic neobisnuit.Nu ma lasa sa am prieten, sa vb la tel, sa stau pe net(acum e ceva neobisnuit sa pot sta). Nu ma lasa sa merg la discoteca, sa ies sa ma intalnesc cu un baiat, sa merg la o prietena.Am note fff bune si invata fff bine dar ea are pretentii sa am numai 10 si cand iau 9 striga la mine.Nu mai stiu ce sa fac, degeaba vb cu ea ca nu are rost zice una si face alta, sa dau ex pe altii nu merge zice ca ce nu ma intere de altii.Am 15 ani, nu cer imposibilul dar sa ma lase si pe mine mai libera.Nu numai sa invat.Cu santaj nu merge zice ca ce pentru mine inveti, pentru mine faci. Ce sa mai fac? Am vb cu ea si zicea ca intelege si etc etc dar cand i-am cerut sa ma lase sa ies a facut scandal, ca ma omoara tata daca afla.Inteleg ca se ingrijoreaza dar degeaba ma tin in casa. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Si mama e exact la fel... ce coincidenta. ( app eu sunt mai mereu pe net fara sa stie ea sau cel putin chiar daca nu ma lasa tot intru - pentru ca m-am saturat sa tot urle la mine pentru orice banalitate ). Si eu am incercat de nenumarate ori sa-i explic mamei care este stilul meu, personalitatea mea ( desi se presupune ca ar fi trebuit sa stie pentru ca e mama... dar ma rog ) dar pur si simplu nu ma intelege. acum mai nou imi dicteaza si ce sa port si orice sa fac. uneori mi se pare ca nu ma asculta deloc ce ii spun, si tot cu principiile ei fixe o tine. pana acum eu am incercat in diferite moduri sa o fac sa ma inteleaga, insa se pare ca vorbesc la pereti. asa ca m-am hotarat sa-mi vad de treaba ( sa nu-mi mai bat gura degeaba pentru ca este oricum inutil in fata ei ), sa continui sa invat foarte bine ca si pana acum, si sa evit pe cat posibil sa vorbesc la telefon sau sa stau pe calculator atunci cand ea este acasa. eu invat dimineata si ajung acasa la maxim 2, asa ca pana ajunge ea imi termin temele si intru pe internet. daca ea vine in timp ce eu vorbesc la telefon atunci am convenit cu prietenele mele sa spun "6" si sa inchid direct fara " pa" sau "la revedere" si apoi cand pot sa sun din nou. pana acum a mers si pot sa ma distrez in continuare asa cum vreau.winking cu iesitul insa e alta problema de-a mea care a ramas nerezolvata;( stiu ca raspunsul meu chiar daca e lung nu te-a ajutat mai deloc, dar ti-am povestit toate astea ca sa stii ca nu esti singura care se confrunta cu astfel de mame laughing )

| Enma a răspuns:

Fi atenta deci fa-ti o alta pr buna si care invata etc ca tine... si spune-i mamei tale ca o iei epe la tine sa inavatati si altele daca nu te lasa ii spui ca mori fara prieteni si etc ca nu faci nimic in viata singur pe lume si faza cu baieti fatzi ce pr vrei tu! da nu-i spune ei si discret de ex poate fi cineva din sc si va puteti vedea in fiecare pauza si ia nu mai vb mah cu ea! daca nu te intelege ajungi acasa iti faci temele ca sa nu comenteze si pe urma faci alceva ascultzi muzica sau ceva eu stiu si ii ceri la sf saptamana sa ieshi afara daca nu te lasa o ameninti ca o dai la protectie copilului acum nu serios ca poti sa ceri la scoala e naiba nici chiar asa si de baieti nu-i mai spune ca toate mamele fac asa ii spui ca ieshi cu prietenele si tuh ieshi cu iubi tau happy mai inghiteo putin daca e nebuna si fa ca tine dar discret si incet fiecare miscare ca sa nusi dea seama cu rabdare desi nu cred ca mai ai prea multa

| AdRyAnA3 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine sad
Intreab-o pe mama ta dc nu poti fi tu ca altii si spune-i sa-ti dea un motiv.