| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu daca sunt in depresie sau este ceva normal, insa nu sunt entuziasmata de absolut nimic. Spre exemplu, saptama ce vine incep facultatea si urmeaza sa ma mut in chirie cu 2 fete dintre care una mi-e prietena buna.Nu am emotii si nici altfel de sentimente legat de asta (nerabdare,entuziasm,frica etc.].
Totodata simt ca m-am departat de anumite persoane in sensul ca nu mai vreau sa ies afara cum obisnuiam, daca imi faceam o prietena noua eram entuziasmata si voiam sa ies cat mai des, sau sa dormim una la alta, insa acum nu stiu cum sa fac sa stau in casa.Singura diferenta in situatia actuala o face iubitul meu cu care sunt impreuna de 2 ani.El ma face sa ma simt bine, simt ca nu am nevoie de altcineva, de prieteni sau de prietene sau de alte iesiri pe afara.Intradevar cateodata simt nevoia sa iesim in grup, dar desigur sa fie si el prezent.
Nu stiu daca este normal ca nu am aceste emotii care mai de mult le simteam.Nu sunt entuziasmata de un inceput nou, si probabil asta se datoreaza faptului ca am incredere in mine si simt ca ma voi descurca.
Eu de obicei sunt o persoana tare pozitiva si optimista.Nu ma gandesc la ceva rau decat daca se intampla pe moment.
Simt ca am devenit enorm de indiferenta, cu cei din jur desigur, nu cu planurile de viitor si drumul spre o cariera de succes.
Recunosc ca de la o vreme imi place sa petrec timpul singura, jucandu-ma pe pc sau uitandu-ma la seriale, sau sa dorm sau sa citesc si asta ma face sa ma simt tare bine.
Pentru mine urmeaza un inceput nou, ma mut singura cu 2 fete,o sa vad pe pielea mea cum e sa platesti facturi,sa faci de mancare,sa economisesti,sa manuiesti banii, insa nu am niciun sentiment legat de asta chiar daca la bucatarie nu ma prea pricep.
E ceva neinregula cu mine? Daca da, va rog sa ma ajutati, iar daca mai trebuiesc detalii despre mine sau starile mele, va rog mult sa-mi spuneti.
PS: vreau sa mai adaug faptul ca am inceput sa urasc lumea din jurul meu, nu-mi plac oamenii.Este un oras mic in care toata lumea se cunoaste, se barfeste pe la spate etc. Obisnuiesc sa fac mult hate si sa rad de o persoana cand o vad ca posteaza poze pe Facebook in pozitii ciudate (duckface sau cu coloana stramba si curu' inainte). Lumea obisnuia sa rada de mine cand eram mai mica sad, iar acum ma simt enorm de superioara multora. Ma simt mandra de persoana mea si de ceea ce am realizat pana acum.Insa...mi-e frica sa nu fi ajuns ca restul crying

3 răspunsuri:
| Lzehxo a răspuns:

Nu cred ca esti in depresie, dar uite aici un link pentru a vedea o probabilitate de a fi in depresie: http://www.la-psiholog.ro/teste-psihologice/test-screening-pentru-depresie

| NoLongerInUse a răspuns:

Http://www.personalitatealfa.com/blog/

Pe mine m-a ajutat foarte mult

| fata14783257 a răspuns:

Nuiejthy nuourmuala