| UmbraDeVulpe a întrebat:

Poti sa te faci atat de imun incat sa poti umbla in tricou chiar si acum cand e asa frig? Ca mi-ar placea sincer sa umblu si eu in tricou mai mereu in orice anotimp, unii oameni o fac si se pare ca nu se racesc. E din cauza ca au imunitate de asta care o pot avea doar oamenii care se nasc cu o asa imunitate sau asta se poate si dobandi in timp? Daca stii ce vitamine sa iei si etc. Ca mie nu imi plac bluzele. nu imi place sa fiu asa imbracat, si daca pot sa ma fac asa de imun incat sa pot umbla in tricou chiar si atunci cand e frig tare si fara sa ma imbolnavesc de ce sa nu o fac, nu? Daca se poate, deci. Ca na, daca nu se poate face asa imunitate ma voi imbraca ce sa fac, doar nu o sa stau in tricou ca sa ma imbolnavesc... Va rog sa nu credeti ca fac misto sau ceva, chiar vreau sa ma fac asa de rezistent. Asta daca e posibil

10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Dificil de zis.Decat sa te trezesti in spital, mai bine te imbraci.Imunitatea ti-o formezi oricum atunci cand iesi in frig, chiar daca esti imbracat, mai ales iarna cand crapa totul de la atata ger. Daca stai cocolosit numai la cald, lucrurile vor sta invers.Cred ca se poate sa dezvolti o toleranta la frig tot in timp.Am o prietena care locuieste in Suedia de mai multi ani si daca vine in Romania in sezonul rece se simte ok doar purtand un hanorac subtire.Mi se face frig numai cand o vad.laughing))

| Hyperion7 a răspuns:

Mai bine te îmbraci și nu îți neglijezi sănătatea.

| sammie a răspuns:

Cu timpul racesc. Nu poti sa ai asa imunitate. D-asta exista si hainele potrivite pentru vremea rece si hainele potrivite pentru vremea calda.

Răspuns utilizator avertizat
| Miruna333 a răspuns:

Imunitatea și capacitatea de a rezista la temperaturi scăzute sunt două lucruri diferite. Imunitatea se referă la capacitatea organismului de a lupta împotriva infecțiilor, răceli, gripă, în timp ce rezistența la temperaturi scăzute depinde de capacitatea corpului de a regla temperatura internă pentru a se proteja de hipotermie.
Nu există o imunitate specifică care să permită cuiva să poată umbla în tricou în condiții de frig extrem fără a avea riscul de hipotermie. Oamenii care pot să tolereze temperaturile reci mai bine pot avea diferite motive, cum ar fi obișnuința cu condițiile reci sau o predispoziție genetică, dar asta nu înseamnă că nu sunt susceptibili la hipotermie.
Dacă vrei să fii mai rezistent la frig, poți încerca să îți îmbunătățești toleranța la temperaturi scăzute prin expunere treptată și antrenament.

Răspuns utilizator avertizat
| Miruna333 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

N-ai cum fara imbracaminte

| DorinaK a răspuns:

Sunt tricouri termice.

Răspuns utilizator avertizat