| anonim_4396 a întrebat:

Revin cu o intrebare la care nu am primit niciun raspuns cand am mai pus-o.

Am o mica problema in legatura cu un piercing in ureche (in lob, mai exact).

Mi l-am facut acum 2 saptamani si astazi am observat ca a aparut langa gaura respectiva un fel de punt rosu pe sub piele, putin dureros la atingere, ce nu are nicio legatura cu gaura, care este aproape vindecata.

Nepunand la socoteala chestia asta, piercing-ul este aproape vindecat si nu ma mai doare aproape deloc. Mentionez ca nu poate fi vorba de vreo alergie la metal, deoarece mi-am mai facut 3 si nu am nicio problema cu acelea. Insa ma ingrijoreaza putin chestia aceea si mi-e teama sa nu fie infectie (desi nu cred).

As dori sa aflu cateva pareri, in special de la persoane care au mai trecut prin asta si care stiu despre ce este vorba.

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| AlexandraEpureanu a răspuns:

Fratele meu se ocupa de facut piercinguri asa ca, fara sa vreau, am aflat si eu destul de multe despre asta.

Revenind la intrebarea ta - nu trebuie sa-ti faci griji, nu are nici o legatura cu piercingul si nu e nici o infectie legata de asta.

Daca totusi cumva se infecteaza (sau asa ca idee pentru altadata/altcineva) solutia este sa dai cu spirt si cu un antibiotic extern.

| thegatekeeper a răspuns (pentru AlexandraEpureanu):

Multumesc pentru raspuns. Deja am inceput sa folosesc Tetraciclina, asa, ca masura preventiva happy.

| Cherrybell a răspuns (pentru thegatekeeper):

Super! Ma bucur pentru tine! Nu ai pentru ce! happy

5 răspunsuri:
| Cherrybell a răspuns:

Verisoara mea si-a pus un cercel si dupa cateva zile i-a aparut o pata pe ureche care se vedea doar putin insa la atingere se simtea de parca e ceva in ureche! S-a dus la doctorul de familie si i-a spus sa dea cu spirt in fiecare seara. Acum primavara mi-a aparut si mie asa ceva! Eu ma cam joc cu lobul urechii! Si am pus o intrebare matusii mele care e medic, mi-a zis ca daca am tot strans de ureche aceasta a cedat si s-a format un fel de bubita pe interior care poate nu mai trece, dar nu e nimic grav! Poate cu am ti-a fost putin agresata urechea cand ti-ai facut gaurile. Oricum intreaba un medic, exista o gramada de diagnosticuri si situatii, iar organismele sunt foarte diferite intre ele! Succes! Sper sa-ti treaca!

| thegatekeeper a răspuns (pentru Cherrybell):

Multumesc pentru raspuns. Nici eu nu inclinam sa cred ca e ceva grav, dar mai bine sa ma asigur.

| Cherrybell a răspuns (pentru thegatekeeper):

Da e mai bine sa te asiguri! O intrebare nu strica! Succes! Sper sa fie bine!