| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat in legatura cu un baiat. Bun. Incep mai bine cu inceputul ca sa intelegeti situatia in care suntem. Deci. Acum un an, prin noiembrie, am cunoscut un tip la o intrunire intre parinti (parintii lui fiind prieteni destul de buni cu ai mei)...Ne-am intalnit o singura data, dar nu am prea socializat. Am schimbat 2-3 fraze, dar am vorbit mai mult din priviri...
Dupa aflu ca e la scoala cu mine si mai apoi aflu si in ce clasa e...
Imi placea mult de el (era crush-ul meu cum s-ar zice), dar eu, avand examen, s-a pus multa presiune pe umerii mei si am ales sa nu ma apropii de el pentru ca ar fi fost o distragere de la invatat.
Asa ca l-am ignorat...m-am facut ca nu-l vad pur si simplu. Acum regret asta. In fiecare zi stau si ma gandesc cum ar fi fost daca m-as fi imprietenit cu el. Am fi fost prieteni buni? Am fi fost oare impreuna? sau Oare as mai fi intrat pe acest profil? M-ar mai fi interesat scoala?
Inca trecem unul pe langa altul pe holuri, ne uitam unul in ochii celuilalt, ne intoarcem rapid privirea si ne schimbam traseele ca nu cumva sa poata exista un dialog intre noi. Nu stiu ce sa fac. As vrea sa dau timpul inapoi ca sa indrept ceva.Ce ar trebui sa fac acum? Cum ar trebui sa dreg situaţia? Stiu ca pentru ca nu l-am salutat, am aratat lipsa de bun simt si maniere, insa daca stiti cum as putea iesi din situatii de astea... M-ar ajuta foarte mult.
Oare ar fi prea tarziu pentru noi? Ar trebui sa-i cer scuze pentru comportamentul meu? Ar trebui sa-i zic adevaratul motiv pentru care l-am ignorat?
Sunt foarte confuza si derutata acum.
Va multumesc mult daca ati citit pana aici si sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi.

Răspuns Câştigător
| metehne a răspuns:

Încearcă doar să porți o discuție cu el și vezi cum merge. Din ce am citit voi nu ați purtat cine știe ce discuții.
Lasă lucrurile să vină de la sine, nu te mai frământa că nu îți fac bine chestiile astea.

Dacă ceva e menit să se întâmple, se va întâmpla, nu e ok să forțăm niște chestii. Nu are rost să te gândești la ce ar fi fost dacă ai fi luat alte decizii, trăiește prezentul.

| NumeUtilizatorAnonim a răspuns (pentru metehne):

Multumesc mult pentru sfat. Mi-a dat de gandit.
Totusi, am vrut de mult sa il salut. Sa refac ce am stricat, dar de fiecare data ma blocam cand il vedeam. Asa, pur si simplu. De mai multe ori a incercat si el sa ma salute, dar eu i-am întors spatele ca o fraiera si am plecat din zona chiar accelerand... Ma rog, voiam sa te intreb cum ar fi daca as incepe sa il salut... Ar fi prea ciudat?
Si ar mai fi ceva. E posibil sa ne intalnim de Craciun cu familiile..Si ar fi destul de jenant atat pentru mine, cat si pentru el ca stam in colturile opuse ale camerei si nu vorbim. Asa ca ma gandeam sa incerc sa repar lucrurile pana atunci.

| metehne a răspuns (pentru NumeUtilizatorAnonim):

Nu ar fi deloc ciudat. Nu mai face asta, dacă îl vezi, pur și simplu salută-l, zâmbește-i, răspunde-i la salut. Altfel, așa se interpretează greșit semnalele astea. Ar putea să deducă că îți e antipatic, iar asta nu e prea okay.

De pierdut nu ai ce, deci fă primul pas tu. Din câte spui tu, pare că el a încercat să fie prietenos, asta fiind un lucru bun. Nu ai de ce să îți faci griji, totul va fi ok. De obicei tindem să ne gândim mult prea mult la un lucru, asta ducând la teamă și într-un final abandonăm "lupta".
Știi cum se zice: "Fii bărbată, Zoe!"

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Măcar ca să fii împăcată spune-i ce simți. Nu ai nimic de pierdut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zi-i adevarul.Desi e un motiv cam stupid.