| AlexNdry a întrebat:

Salut.am 16 ani, si nu am avut nicio prietena pana acum.am o fata la mine in clasa de care imi place dar mi-e rusine sa ii spun, eu ma consider unu din uratii scolii si ea nu vorbeste cu mine, nu stiu de ce probabil ma considera urat, si in plus eu nu stiu sa ma port cu fetele, si mie si rusine de ele heelpp

Răspuns Câştigător
| r1z2an a răspuns:

Tot in subconstient s-a imprimat ideea de a te "indragosti" imediat de o fata frumoasa. Si aici ma refer la o fata care arata intr-adevar foarte bine. Trebuie sa uiti astfel de sentimente. Dumnezeu va face ca la momentul potrivit sa se iveasca persoana potrivita cu care vei trai multi ani alaturi. Persoana care-ti va fi fidela si pe care s-o iubesti neconditionat toata viata. Nu te gandi ca altii au prietena iar tu n-ai si nici n-ai avut vreodata. Cuplurile pe care le vezi zilnic se destrama peste cateva saptamani/luni/ani crede-ma, nu e nimic altceva decat o joaca. Si eu am avut unele momente in liceu cand ma simteam ca tine si cand am inceput sa constientizez unele lucruri era prea tarziu. Cu toate necazurile din liceu chiar imi pare rau ca nu mai traiesc din nou acei ani. Multi baieti au cosuri pe fata si s-au dat cu tone de solutii si tot mai au ba la unii s-a facut si mai rau. Si si-au gasit jumatatea la facultate mai tarziu din intamplare. Te inteleg in legatura cu greutatea si crede-ma, uita de aspectul fizic repede si nu-l mai aduce in discutie. Nici nu te mai gandi macar. Singurul lucru pe care trebuie sa-l faci in momentul de fata este sa inveti bine si sa ai note mari. Eu unul asa m-am remarcat si cand am intrat in clasa a 9-a eram "pata neagra" a clasei. Dupa primele note s-a facut diferenta si am reusit sa fiu mai in largul meu. M-am simtit superior psihic fata de colegi si am emis un alt aer, le-am demonstrat ca nu aspectul fizic conteaza ci ceea ce e inauntrul tau si felul in care gandesti. Crezi ca nu te faci remarcat nici nu rezultatele la invatatura? Te inseli. Creierul uman e mult mai diversificat decat crezi.

11 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

De ce te consideri urât?
Nici nu trebuie să știi să te comporți cu ele căci nu ar trebui să existe tipare în comportamentul tău pe care trebuie neapărat să le pui în practică că așa trebuie și că așa e bine. Tu trebuie să te comporți natural și să arăți exact ceea ce ești ca fata să te aprecieze strict pe tine, nu altceva.

| AlexNdry explică (pentru T0T):

Am zeci de motive care ma fac sa ma consider urat.de ex si fața am foarte multe coşuri si tot incerc sa scap de ele de un an de zile, fizicul meu sunt gras, nu ai ce sa vezi la mine, si parul am incercat cateva tipuri de freze si niciuna nu imi sta bine. eu nu fumez nu qulesc nu is "golan" sau un cocos.eu stau linistit in banca mea stii.is fraier.nu ma observa deloc

| Clorox a răspuns:

Fiecare in felul lui, si eu cred ca sunt urat laughing

| AlexNdry explică (pentru Clorox):

Sinccer am senzatia ca faci mişto de mine. daca nu ma poti ajuta cu ceva mai bine lasama.Multumesc

| Clorox a răspuns (pentru AlexNdry):

Nu, nu fac!
Nu am cum sa te ajut mai mult, trebuie doar sa inveti sa te iubesti, dupa ai sa prinzi incredere in tine si ceilalti o sa invete sa te iubeasca!
Nu trebuie sa fii frumos ca sa fii placut, nu uita astawinking

| r1z2an a răspuns:

Faptul ca vezi colegi care-si permit aproape orice din punct de vedere material pentru ca parintii sunt contabili, directori etc. sau ca unii merg la sala zilnic pentru a fi mai atragatori nu te face mai urat, crede-ma. Daca e genul de fata "la moda" si cu ciment pe fata fa cum zic eu. uit-o cat mai repede. Daca e contrariul, ar fi bine sa-i arati cine esti tu cu adevarat deoarece acest gen de fata mai la locul ei tinde sa caute o persoana de incredere. Cum nici macar nu vorbiti evident ca n-are cum sa te cunoasca pe interior. Acest gen de fata prefera de obicei o relatie cat mai serioasa iar mesajele pe retelele de socializare cu "buna" sau "vrei sa fim impreuna" le va refuza direct. In diverse proiecte scolare fii sigur pe tine si domina celelalte echipe. Cauta sa nu te mai gandesti deloc la cum arati, nici n-ar trebui sa-ti treaca prin gand. Concentreaza-te atat de mult incat sa emiti o stare de siguranta persoanei de langa tine, a tuturor persoanelor de fapt. Acest gen de fata apreciaza asta. Daca e una fardata si rujata crede-ma, las-o in pace, tie nu-ti place de una ca asta ci de cum arata pe cand adevarul e ca tu vrei ceva serios. Fa asa cum ti-am zis mai devreme timp de cateva luni de zile si impunete, arata-le tuturor adevarata ta fata. ia note mari la liceu si sustine-ti opinia mereu, fara frica pentru ca o viata avem. Daca vrei sa discutam mai multe raspunde-mi aici si vorbim.

| AlexNdry explică (pentru r1z2an):

Pai dar vezi tu.mie pur si simplu imi este rusine.adica pur si simplu sunt un fricos, eu nu ies in evidenta cu nimic absolut nici nu ma observa mi-e rusine ca vor rade de mine si isi vor bate toti joc

| r1z2an a răspuns (pentru AlexNdry):

Atat timp cat iti este extrem de usor sa vorbesti cu cineva online, cu un necunoscut de exemplu, in afara lumii virtuale iti este greu sa comunici iar o parte din subconstientul tau sustine ideile pe care ti le impui singur. ca ai cosuri, ca esti gras. etc. si de aici vine frica... O data ce ai fixat acest lucru devine un reflex obisnuit ca atunci cand esti pe cale sa intri intr-o conversatie iti e frica si lasi balta si iar te superi invocand subconstientul insa fara sa vrei tu. intelegi ce vreau sa zic? Si eu m-am facut in liceu de ras de ogramada de ori, cand ma gandesc la unele lucruri seara inainte de culcare ma simt foarte prost. ma tot gandesc. ce-ar fi fost daca. Insa lucrurile se uita. nimeni nu-si mai aduce aminte. ia spune-mi. fata aceea vrei sa te vada asa cum esti tu timid si fricos (senzatii pe care ti le-ai impus singur in subconstient) sau acea persoana sigura pe ea care exprima incredere? Invata foarte bine si sustine-ti punctul de vedere in orice propozitie. Doar asa scapi de frica. nu te gandi ca ceilalti se uita la tine. nu te gandi la nimic din mediul inconjurator cand vorbesti. crezi ca mi-e usor sa zic aici? ti-am raspuns pentru ca si eu am fost in aceeasi situatie... ba chiar mai rau.

| AlexNdry explică (pentru r1z2an):

crying, deci eu sunt si fricos si is si cuminte adica nu qulesc nu nimic. Acuma stiu ca o dau din una in alta dar abia astept sa termin liceul ca nu mai suport crede-ma ma duc din scarba la scoala sad.

| AlexNdry explică (pentru r1z2an):

Adica tu sa nu te gandesti ca eu sunt ca restul gen sau ingrasat 1 kilogram si gata fac pe ei nu.eu chiar sunt gras.dar hai sa iti zic eu am doar burta mare ca restul este in regula.si cu cosurile m-am dat cu 10 tipuri de creme diferite si tot degeaba.eu nu ies in evidenta cu nimic in fata ei.sau in fata restului de fete.si mda este gen 7 tone de ciment pe fata deci mai bine o las.balta dar zic asa si de restul fetelor.tu mai facut sa inteleg ca nu are rost sa umblu dupa astea cu 7 tone de ciment pe fata.dar zic si asa in general acum si alta dear fii si tot mi-ar fi rusine sa merg la ia

| r1z2an a răspuns (pentru AlexNdry):

Tot in subconstient s-a imprimat ideea de a te "indragosti" imediat de o fata frumoasa. Si aici ma refer la o fata care arata intr-adevar foarte bine. Trebuie sa uiti astfel de sentimente. Dumnezeu va face ca la momentul potrivit sa se iveasca persoana potrivita cu care vei trai multi ani alaturi. Persoana care-ti va fi fidela si pe care s-o iubesti neconditionat toata viata. Nu te gandi ca altii au prietena iar tu n-ai si nici n-ai avut vreodata. Cuplurile pe care le vezi zilnic se destrama peste cateva saptamani/luni/ani crede-ma, nu e nimic altceva decat o joaca. Si eu am avut unele momente in liceu cand ma simteam ca tine si cand am inceput sa constientizez unele lucruri era prea tarziu. Cu toate necazurile din liceu chiar imi pare rau ca nu mai traiesc din nou acei ani. Multi baieti au cosuri pe fata si s-au dat cu tone de solutii si tot mai au ba la unii s-a facut si mai rau. Si si-au gasit jumatatea la facultate mai tarziu din intamplare. Te inteleg in legatura cu greutatea si crede-ma, uita de aspectul fizic repede si nu-l mai aduce in discutie. Nici nu te mai gandi macar. Singurul lucru pe care trebuie sa-l faci in momentul de fata este sa inveti bine si sa ai note mari. Eu unul asa m-am remarcat si cand am intrat in clasa a 9-a eram "pata neagra" a clasei. Dupa primele note s-a facut diferenta si am reusit sa fiu mai in largul meu. M-am simtit superior psihic fata de colegi si am emis un alt aer, le-am demonstrat ca nu aspectul fizic conteaza ci ceea ce e inauntrul tau si felul in care gandesti. Crezi ca nu te faci remarcat nici nu rezultatele la invatatura? Te inseli. Creierul uman e mult mai diversificat decat crezi.

| Shsjhdhchehhe a răspuns:

Incearca sa vorbeşti cu ea, sa nu-ți fie rusina. Ca cu rusinea nu ajungi incaiera... E posibil ca dupa ceea sa te considera un baiat de treaba.