| Alloneforever a întrebat:

Am 17 ani și nu am prieteni. Cine imi poate spune cum as putea sa imi fac? Dar nu chestii de genul: du-te in parc, cluburi, aleargă. Cu colegii nu am cum sa ies deoarece ei stau la țara. Menționez ca sunt foarte timid și daca ies cu o persoana, nu stiu ce sa vorbesc.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

înscrie-te la voluntariate și activități de genu, sau cluburi de dans, pictură etc. ori du-te la sală

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, statul pe internet este responsabil de lipsa ta de prieteni.
iesi afara, vorbeste cu vecinii, colegii, rudele, mergi prin magaine, suna-ti colegii de scoala si iesi cu ei, ca nu te musca nimeni, iar atitudinea asta capoasa de "u chestii de genul: du-te in parc, cluburi, aleargă" nu te face nici mai desptept si nici sociabil.
Daca nu intelegi ca prietenii se fac prin socilizare in viata REALA, esti pierdut. Inchide-ti naibii FaceBookul si instagramul, sa nu mai piezi inutil vremea, ca sa vezi ca exista si lumea reala, iesi afara si intalneste-te cu ei!
Din cate vad eu aici, nu esti deloc timid, doar arogant, care nu vrea ce-i corect si normal, ci ceva inexistent.
Iesi afara din casa baiete si traieste-ti viata reala, nu aia din joculete de pe computer.

| ywar a răspuns:

Nu te du in parc, nu iesi in natura... gaseste o gasca care o ia pe iarba si vise. poate rupeti vreun bancomat in doua!

| MeConstantine a răspuns:

Intrebarea ta incepe eronat sau exprimare eronata:
1. Poti iesi singur nu este nici o problema si aici nu ma refer la parc ma refer la a iesi pur si simplu ca sa vezi "situatia de pe teren" si sa vezi unde ai putea iesi pe cine ai cunoaste, etc.
2. Cand vrei sa cunosti persoane trebuie sa cam le dai de inteles ca vrei sa le cunosti si daca nu iesi din casa dai impresia ca esti o persoana singuratica si lumea chiar o sa te evite.
3. La inceput, in orice relatie, nimeni nu stie despre ce sa vorbeasca dar poti vb despre chestii triviale: vreme, sport, altele sau niste activitati care le-ati face impreuna: iesim la un baschet, fotbal, etc. Acum nu stiu ce activitati se fac in orasul tau.
4. Fiind nou tu va trebui sa cam initiezi conversatiile cu primele 2 sau 3 persoane pana ce acestea te includ in cercul lor de prieteni ca sa il extinzi.
Succes.

| aimullah123 a răspuns:

Cum adica "Dar nu chestii de genul: fa sport, du-te in parc, alearga". Tu ce ai prefera sa iti zicem? "Stai in casa si dormi ca te cauta ei "?
Trebuie sa iesi pe undeva cu o persoana cunoscuta de varsta ta si usor usor incepi sa ii cunosti prietenii acelei persoane. Si asa vei intalni mai multe persoane.

| Alloneforever explică (pentru aimullah123):

Pai cum sa ies in parc daca nu am cu cine?

| aimullah123 a răspuns (pentru Alloneforever):

E imposibil sa nu ai macar un prieten, nu foarte apropiat sau macar o cunostinta de varsta ta. Daca nu du-te cu parintii in vizita la alti oameni si imprieteneste-te cu fii si fiicele lor.

| Nemessys a răspuns (pentru aimullah123):

Tu chiar crezi ca toata lumea este compatibila cu toata lumea?

| Alloneforever explică (pentru aimullah123):

M-am mutat intr-un oras nou și nu cunosc pe nimeni, cum pot sa imi fac prieteni noi?

| Osneros a răspuns (pentru Alloneforever):

Gandeste-te la ce fac studentii cand se muta intr-un oras nou. Stau in casa toata ziua pana-i cauta prietenii sau se duc in parc, cluburi si alearga?