| Anonim61037 a întrebat:

Salut,am app 16 ani, am trecut clasa a 10 a si sunt prea mic.Am 1.70 si 51 de kg.Nu am pic de forta, nu pot face flotari si tractiuni.Sunt genul de persoana cu metabolism rapid, mananc mult, dar nu ma ingras.Nu pot face sala, stau la sat si nu ma pot deplasa, plus ca e scump.Nu am asa multi bani sa mananc anumite chestii sau sa cumpar.Mi-e rusine sa vb cu oricine despre asta.Scoala incepe intr-o luna.Pana atunci vreau sa pot face cateva flotari si tractiuni.Ce pot face acasa?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Scoala incepe intr o luna.Pana atunci vreau sa pot face cateva flotari si tractiuni"

fă mami, incepând de azi câte 100 pe zi! E un început

| Cosmin86 a răspuns:

Da, sa pui muschi e scump (eu dau cam 1500 de lei/luna pe alimentatie), dar exista si alternative mai ieftine.

In loc de piept de pui poti lua pulpe, soia, ouale nu sunt asa scumpe, fasolea iar e o sursa mai ieftina de proteina.
In loc de vita poti lua porc, care e mai ieftin.
La pesti in loc de ton sau somon poti lua macrou sau hering (care au proteina, omega 3 si creatina si sunt mai ieftini).

Ca si carbohidrati poti consuma cartofi normali (sunt mai ieftini decat cei dulci si sunt o alternativa buna) sau orez brun.

| peperonies a răspuns:

Daca nu poti sa faci flotari incepe sa faci flotari in genunchi. Daca nu poti sa faci flotari in genunchi fa flotari inclinate pe o masa. incet incet o sa poti sa faci flotari. Pentru tractiuni nu prea ai multe optiuni. Daca ai o bara prin curte sau un loc sa faci tractiuni pune un scaun sub tine si in timp ce incerci sa faci tractiuni ajuta-te cu picioarele. In timp o sa poti sa faci si tractiuni. O luna e nerealistic sa pleci de la 0 flotari si 0 tractiuni la cateva. 3 luni e mai realistic.

| Miuletz a răspuns:

1) Din cate stiu eu de la 16 ani te poti angaja la foodpanda sa livrezi mancare cu bicicleta. Daca ai posibilitatea angajeaza-te acolo, faci bani pentru mancare si sala (desi nu ar trebui neaparat) + faci si sport.
Daca nu poti, sau nu ai foodpanda unde esti, incearca sa te angajezi la un fastfood (iti recomand orice dar mcdonalds/kfc, acolo te muncesc mult) part time pe weekend, primesti bonuri de masa si la ei mancarea e plina de grasime si proteine, sigur te ingrasi de la alea si le mananci gratis practic, si din salariu (daca muncesti pe weekend scoti 12 milioane) te poti duce lejer la sala 3 luni macar si din restul iti iei ce vrei tu.
2) Pentru flotari/tractiuni incepe lejer. Si eu am fost in situatia ta (ma rog, sunt fata, dar tot ma simteam prea slaba fizic si am zis ca nu se poate sa nu fac macar o flotare). Daca ai un scaun lipeste-l de perete si te pui cu mainile pe el sa stai diagonal, sa faci flotari lejere, sau pe pat poti. Stai in pozitie de flotare dar mai in aer cu mainile pe scaun/pat. Faci cate poti in pozitia asta (ORICINE poate face macar o flotare asa) dupa 2-3 zile in care ai facut asta de mai multe ori pe zi incerci sa faci o flotare normala. Daca nu iti iese continui asa dar mai si incerci sa faci cate o flotare pe zi. Pana la urma o sa reusesti sa faci acea prima flotare, daca o faci pe aia dupa poti sa faci cate vrei, la 2-3 zile mai bagi cate 1-2, cate poti.
3) Stai calm, esti adolescent, am 19 ani, am trecut prin liceu, te asigur ca nu esti singurul. Nu e normal sa fii musculos la 16 ani si sa ai patratele sau mai stiu eu ce. Cat despre inaltime, mai ai timp sa cresti, si chiar daca nu cresti 1.70 nu e rau, media e 1.73, si majoritatea fetelor au sub 1.70 oricum.
4) cat despre sala, poti sa incepi si de acasa. Daca ai un ghiozdan cu un "maner" deasupra bagi greutati in el si faci biceps, mergi cu mai multe carti in ghiozdan sa fie mai greu, te pui pe spate si ridici cu ambele maini 2 sticle pline de apa, sau faci biceps cu un bidon pe care il prinzi cu o carpa sa nu te doara mana. Exista posibilitati si fara bani, eu zic sa pui prioritate pe mancare (cat mai multa carne), nu pe sala.

| Anonim61037 explică (pentru Miuletz):

Am inteles...in general mamanc cam doar carne, nu mananc oua, lactate si anumite chestii, pur si simplu nu pot.O sa tin cont, si de azi o sa ma pun pe cat mai multe exercitii.Numai bine!