| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema care ma macina de la inceputul anului. Nu e foarte grava din punctul unora de vedere, dar urasc ca emotiile si stresul de zi cu zi sa fie prezente. Sunt la liceu, am avut prima mea relatie anul acesta si am lasat grav scoala la o parte, adica nu i-am acordat deloc importanta, eram prea atent cu aceasta fata. Acum dupa ce ne-am despartit, ea bine merci, eu, umflat in bot cu 4 pe primul semestru la matematica. Nu vreau sa raman, mai sunt cateva saptamani si eu nu-mi pot stapani stresul si ma incurca din invatat, la tabla ma pierd cu totul dar acasa stiu sa fac cate ceva, invat intruna dar stresul ma omoara. Nu pot ramane corigent, la vara trebuie sa plec, nu stiu ce sa zic, cum pot trece peste acest stres?

Răspuns Câştigător
| Cristina12457 a răspuns:

Bună! Stresul nu este deloc sănătos. Și eu eram stresată de examenele din a8a,având în vedere că sunt în a8-a,iar la simulări am leșinat. Au fost și din alte cauze,dar și din a stresului. Pur și simplu,eu încerc să îmi străpânesc stresul sau starea aia de speriat,de exemplu când dau o teză. Încep să respir adânc de câteva ori și mă gândesc că dacă o să fiu tot stesată și speriată,o să uit tot. Deci respiră adânc de câteva ori și gândește-te,nu te panica. Și eu mai fac la fel, la unele situații mai speciale, dar rar. Așa că atunci când mergi la tablă la mate nu trebuie să te sperii, că nu îți dă nimeni în cap. Străduiește-te acasă, fă exerciții și o să vezi că o să ști și la tablă de un 5. Dacă nu înțelegi, întreabă-i pe colegii care se pricep să îți explice puțin în pauză. Sper că te-am ajutat. Numai bine și succes la școală!

| acceradio a răspuns (pentru Cristina12457):

Buna! Multumesc de incurajare, acasa fac cat pot, in ultimul timp mai nimeni nu intelege la scoala si incerc eu sa inteleg acasa din carti, de pe net, in ultimul timp nu mai cer ajutor la teme, e mai ok. Daca nu ar fi stresul asta, cred ca ar fi totul ok. Nu am incredere in mine, dar tot trag si nu o folosesc ca pe o scuza. Vreau sa lucrez la vara in alta tara, si trebuie sa stau neaparat pana incepe scoala, inclusiv cea de la inceputul semestrului viitor. Probabil imi spun prea mult problemele aici, dar simt sa ma descarc. Merci inca o data de incurajare happy

2 răspunsuri:
| Cristina12457 a răspuns:

Nu-i nici o problema, e bine sa te descarci la cineva, sa te inteleaga cineva. Sper ca o sa reusesti sa treci si lasa stresul la o parte. Multt succes in toate