| Loredana96 a întrebat:

Salut,am stat fara antivirus citeva zile si nu demult mi-am instalat altul dar deja am un virus in calculator dar nu il pot sterge de ce programa am nevoie si de unde o pot lua?

6 răspunsuri:
| MioaraParalescu a răspuns:

Pai ti-l sterge antivirusu daca ii dai sa scaneze tot pc-ul.
Ce antivirus ai?

| Loredana96 explică (pentru MioaraParalescu):

Kaspersky Internet Security

| MioaraParalescu a răspuns (pentru Loredana96):

Din cate stiu eu nu e prea bun thinking
L-ai cumparat s-au l-ai luat de pe net?
Descarca norton antivirus 2011 ala e bun, nu scapa nici un virus, ii dai o scanare rapida si gaseste daca ai virusi.
E gratis si ai 90 de zile happy
Stii sa il descarci? Daca nu te ajut eu.

| Loredana96 explică (pentru MioaraParalescu):

Acus incerc

| MioaraParalescu a răspuns (pentru Loredana96):

Ok happy
Daca nu reusesti iti las id-ul meu: emil.cocis
Si ti-l trimit eu tu trebuie doar sa il instalezi.
Bafta!

| Iulian922 a răspuns:

Protectie firewall – va rugam sa va puneti niste "ziduri" in jurul calculatorului si sa instalati un firewall, astfel incat hackerii, "viermii" si alte elemente nedorite sa nu poata accesa calculatorul vostru prin intermediul unui backdoor. Instalarea unui firewall este un pas important pe care trebuie sa il faceti.
Instalare antivirus – Daca downloadati programe, jocuri si alte fisiere de pe internet, instalati de asemenea si un antivirus, chiar si unul gratis, precum Avira sau Avast. Ai deschis screensaver-ul primit de la un prieten (infectat cu un troian). Atunci calculatorul tau este, probabil, infectat cu virusi care vor face rau pc-ului tau si o sa infecteze si alte calculatoare. Va rugam sa va scanati complet calculatorul cel putin o data pe saptamana.
"Aplicati patch-urile noi!" – "Am gasit erori pe PC, apasati aici pentru a le repara!" – Acestea sunt mesaje care apar uneori pe unele siteuri dar de fapt sunt niste pacaleli menite sa va infecteze calculatorul! Nu picati in capcana!
Spyware Removal – Download programe "gratis" si jocuri gratis – De fapt sunt SPYWARE ce va vor spiona fiecare activitate pe calculator si va vor trimite spamuri in mail. Pentru a scapa de spyware, folositi un anti-spyware de incredere, gen Spybot Search&Destroy.
In final, curatati-va calculatorul! Ok, dupa cum se pare, ati scapat de virusi, insa tot mai exista fisiere infectate! S-ar putea sa fiti nevoiti sa reinstalati sistemul de operare, stim ca suna cam drastic, insa aceasta este cea mai sigura metoda de a scapa de virusi, prin formatare. De asemenea puteti incerca si cu un program de curatare a registrilor.
SFAT PRACTIC! Intotdeauna instalati un firewall si antivirus! Nu apasati pe imagini gen " Free spyware removal", "You have errors on your PC" si altele. Instalati Zone Alarm ca firewall si Avira ca antivirus, ambele sunt oferite spre download si ca varianta FREE!
Va recomand AVIRA ca antivirus deoarece exista in in varianta de antivirus gratis, nu incarca sistemul si asigura o rata de descoperire a virusilor foarte mare.
Ca firewall gratis va recomand Zone Alarm deoarece asigura o protectie buna impotriva hackerilor care vor sa intre pe calculatorul vostru si puteti controla accesul aplicatiilor care vor conexiune la internet.