| Steisi a întrebat:

Salut, bună.
Știu ca am mai pus odată o întrebare similara, însă n-am primit suficiente răspunsuri și niciunul prea clar/explicit.
Are cineva idee, dacă a fost sau dacă știe ceva, legat de psihologul școlar?
Ma gândeam sa merg, însă nu știu exact care e procedura și n-am înțeles prea bine din articolele pe care le-am citit. Eram curioasa daca părinții sunt înștiințați de sosirea mea la acela, etc? Sau dacă mi se face o fisa sau ceva care sa ateste ca am trecut pe acolo?
Si, dacă a fost cineva, cum au decurs lucrurile? Te duci pur și simplu hopa topa, am o problema? Nu e ciudat? Cum și unde îl găsești? Întrebi la cancelarie sau?
Si ce îți face mai exact, iti pune întrebări sau te deschizi tu despre problema pe care o ai (ca ma gândesc ca, totuși, n-are cum sa ghicească)?
Dacă are cineva mai multe detalii sau îmi poate povesti și mie despre "experienta" lui la psihologul Școlar, ca sa ma lămurească și pe mine?
Eu sunt genul puțin mai timida și nu știu prea multe, de aceea am nevoie și de un sfat.
Mulțumesc mult, fundita

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

De obicei, are cabinet în incinta scolii. Daca nu găsești ușa unde scrie "psiholog", întrebi la cancelarie/secretariat.
Cam mergi tu hop top și ii spui ce ai, după el întreabă de detalii etc.
Mi se pare că doar in cazul unei evaluări ți se face fisa sau daca ai nevoie de câteva ședințe de consiliere.

| Steisi explică (pentru Catrice):

Păi, părinții sunt înștiințați?

| Catrice a răspuns (pentru Steisi):

Depinde de situație.
De cele mai multe ori, nu.
Asta daca nu vrea psihologul sa vorbească cu ei.