| ILoveWeekends a întrebat:

Salut dragi TPU! Cel mai mare defect al meu este faptul ca actionez fara sa gandesc, din impuls. De multe ori am facut asa si am pierdut MULTEEE ocazii minunate de a face lucruri extraordinare. Asa am facut chiar acum 2 ore, pe la 19:30, cand i-am spus unei prietene ca o sa vin si eu la locul de intalnire cu mai multi copii ca fusesem plecata toata ziua. Am vrut sa ma schimb, dar deodata mi-am dat seama ca nu stiu cu ce sa ma imbrac. Aveam nevoie de un tricou, dar eu am aproape numai maieuri. M-am suparat si am sunat-o pe fata aia si i-am zis ca nu mai vin ca nu stiu cu ce sa ma imbrac. Ea a incercat sa ma convinga si apoi am zis ca vin cu conditia ca ea sa vina inaintea mea. A zis ca nu mai vine si eu m-am infuriat si am zis:"Bine! Atunci nu mai vin!" si i-am inchis fara sa zic Pa.
Faza e ca nu am vrut sa vin singura pentru ca acolo era baiatul de care imi place care de obicei nu sta cu noi si aveam emotii. Acum regret ca nu mai m-am dus.

Va rog ajutati-ma sa ma gandesc inainte. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

N-ai ce sa faci, decat sa citesti despre auto-control.
In primul rand, si ce a mers la mine, cel mai bun lucru ar fi sa meditezi.
Si nu, meditarea nu e ca-n filme sa stai cu ochii inchisi, sa te gandesti la stele, si dintr-o data esti in alta lume, si devii maestru zen.
Nu, stai intr-o pozitie pe care o consideri relaxanta, daca vrei chiar si pozitia lotus, inchide ochii, si concentreaza-te numai si numai pe respiratia ta, sau pe bataile inimii.
O sa fie greu la inceput, pentru ca o sa te trezesti ca te gandesti la altceva, si nu mai esti atenta, nu-i nimic, asa e la inceput, apoi o sa poti sta pana la 15 minute fara probleme asa.
La ce foloseste asta?
La a te linistii, si a nu mai actiona asa rapid.
Apoi, antreneaza-te in anumite situatii, cand stii ca esti gata sa spui ceva care nu trebuie spus, opreste-te si gandeste-te.
Ti-am zis de meditare, pentru ca si eu am momente, si am avut chiar certuri cu persoane la care tine, si as fi putut spune doar 2 propozitii sa-i fac sa se simta extrem de prost, si multe lucruri de genul, dar atunci cand am fost gata sa spun, m-am oprit.
Al 3-lea lucru, incearca sa fi mai toleranta.
Daca prietena ta iti spune "Nu, nu vin", gaseste alta alternativa, spune-i "Ok, macar asteapta-ma si pe mine la jumatea drumului", incearca sa vorbesti nu neaparat mai frumos, dar mai linistit.
De ce sa faci toate astea?
Pentru ca te ajuta pe tine, pentru acum, fiindca nu ai facut nici una din astea, ai pierdut acea "intalnire" cu prietenii tai.
Daca vrei sa te schimbi incerci, si chestia cu meditarea, o poti face, ca mine, inainte de somn, adica stingi lumina, te bagi in pat, te intinzi, te invelesti, si te concentrezi, cu ochii inchisi, numai pe respiratie.
Daca adormi, nu-i problema.
Dar asta a mers doar la mine, si la alte persoane, pe net, destul de multe, dar poate nu merge la toata lumea.
Incearca, si atunci cand esti gata sa spui ceva, opreste-te, si gandeste-te daca-i bine.
Foloseste mereu oamenii pentru a castiga tu ceva, si incearca sa fi orgolioasa, dar sa faci in asa fel incat sa fi orgolioasa si cand faci lucruri pe care tu le crezi "rusinoase", cum ar fi sa-i fi spus prietenei tale sa te astepte la jumatea drumului, sau s-o fi rugat frumos (saaau, a 3-a optiune sa te milogesti).

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai calmeaza-te..iti pare rau ca nu te-ai dus asta e nu?
Poti sa iti suni prietena sau dai un mesaj si ii spui ca iti pare rau si ca ai actionat gresit.si alta data o sa te gandesti mai bine la ce o sa faci.happy
Cu timpul o sa poti sa gandesti inainte nu deodata..cred ca pot sa te ajut..lasa-mi id tau printr-un mesaj si te adaug in lista de mess si vorbimm.happy ca acum nu mai pot sta.:* te pup.big grin