| Qazxcvbnm a întrebat:

Eu am 14 ani si traiesc cu parintii mei intr-un apartament de 2 camere. Mama ocupa in intregime sufrageria iar eu si tatal meu impartim dormitorul. Problema e ca eu nu mai suport sa nu am niciun cm patrat al meu si sa fiu nevoit sa il aud pe tatal meu cum vorbeste toata ziua la telefon si scrie la tastatura. Nici macar un loc unde sa-mi pot tine lucrurile separate de ale lui nu am. Pot face ceva in privinta asta?

6 răspunsuri:
| JustmeV a răspuns:

Spune-le ce te deranjeaza, fa schimb cu mama ta. Spune-i mamei tale ca ea e casatorita cu tatal tau, nu tu. spune-i ca se apropie scoala si nu vei putea invata de el. spune-i ca deja esti suficient de mare si ai nevoie de intimitatea ta. esti fata pana la urma, nu baiat ca sa stai cu tatal tau intr-o camera.

| Nemessys a răspuns:

Dar de ce nu dorm parintii tai in aceeasi camera si sufrageria iti ramane tie...
Alta solutie nu ar fi decat sa astepti pana cand o sa te muti.

| Zazy a răspuns:

Pai daca parintii tai se urasc reciproc, atunci de ce ma traiesc sub acelasi acoperis?(scuza ma ca spun asta, dar nu m-am putut abtine). Ce mentalitate au unii oameni in ziua de azi... Nu vreau sa ii jignesc pe parintii tai, daca asta crezi, dar nu prea e normal sa bagi copilul la mijloc in toate chestiile astea. Oricine trebuie sa aiba spatiul lui intim, unde sa se refugieze cand are nevie de liniste, etc, nu sa stea in zgomotele altuia. Eu cred ca ar trebui sa te " revolti" așa putin si sa le spui parintilor ca ai si tu nevoie de spatiul tau, de camera ta in care sa te joci linistit, sa dormi linistit, nu inghesuit de altii.

| Qazxcvbnm explică (pentru Zazy):

Le-am spus de mii de ori amandurora dar pur si simplu nu le pasa. Cred ca singurul motiv pentru care mai traieac amandoi aici e pentru ca niciunul dintre ei nu are unde sa se duca.

| Pricop_Miruna_2001 a răspuns:

Poți sa faci schimb cu mama tawinking

| Qazxcvbnm explică (pentru Pricop_Miruna_2001):

Am uitat sa precizez ca parintii mei se urasc reciproc mai ceva decat il urau evreii pe Hitler.