| MIKAELA_7561 a întrebat:

Salut fetelor, ajutati-ma va rog azi am observat ca am niste pete moro pe slipi (parca m-am sters bine)cred ca poate fi prima menstruatie am 13 ani credeti ca trebuie sa-i spun mamei si cum sa-i spun mi-e rusine?

6 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Nu cred ca e o secretie anormala, pentru ca esti la varsta la care apare prima menstruatie. Si la mine tot asa a aparut, sub forma unor pete maronii, nicidecum sangerari puternice. Sa inteleg ca tu si mama ta nu prea abordati subiecte intime si iti este greu sa discuti cu ea? Eu cred ca ar trebui sa o anunti, doar e mama ta si iti poate da ceva sfaturi despre asta. Spune-i direct si fara ocolisuri ca banuiesti ca ti-a venit ciclul. Cel mai probabil e ca ea sa fie bucuroasa ca fetita ei creste si devine femeie. Nu e nicio rusine, toate femeile au, inclusiv mama ta, asa ca nu ai de ce sa-ti faci probleme. happy

| mona a răspuns:

Lasa rusinea doar mama e prima noastra prietene[confidenta],spune i fara nici o jena, o sa ti dea sfaturi in legatura cu menstruatia[si dupa cum ai zis, posibil sa ti vina menstruatia]

| Bratzz a răspuns:

Hei! Uite aici un site care te-ar putea ajuta :)
http://www.noifetele.ro/yourbody/periods.php

| A_7901 a răspuns:

Poate fi o secretie, si daca are culoarea asta, trebuie sa te ingrijorezi, pentru ca este o infectie.Ar trebui sa-i spui.Treci peste rusine, spune-i! Nu ai de ce sa te simti jenata in legatura cu asta, mai ales fata de mama ta, pentru ca este un lucru mai mult decat firesc.

| Pufos8 a răspuns:

Nu e nici o rusine, sincer. Spune-i mamei tale despre problema ta, arata-i ce ai patit si daca este cazul ea iti va cumpara niste tampoane.Succes!

| aleexuţ a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine de mama ta. spune-i direct pur si simplu. nu cred ca ar trebui sa ii ascunzi asa ceva. adica e normal sa iti fie putin rusine, adica nu te simti ok spunand asta dar cel mai bine, vorbeste cu mama ta.