| AnaMaria8187171 a întrebat:

Ma uit in jurul meu si vad ca prietenii mei au tot felul de hobby-uri. Iar din acest motiv ma simt inutila si putin lasata in urma. Am incercat sa cant la chitara. N-a mers, am incercat fotografia, nici atat, am incercat sa desenez. A dat roade o perioada, dar tot nu se simte placut. Stiu ca nu ar trebui sa fac lucruri pentru a ma integra, dar chiar imi doresc sa-mi dau seama ce talente am. Mi-as dori mult si pe plan educational sa-mi dau seama ce vreau sa fac mai departe.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi uită-te la video-uri cu tot felul de hobbies și meserii și vezi cu ce rezonezi de acolo

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și eu am încercat o dată să devin colecționar de timbre. Am constatat aopi că nu mi se potrivește, căci hobbyul, trebuie să fie însoțit de pasiune. Asta trebuie să o cauți. Cred că sunt 1000, doar să încerci. Croșetat, etc.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eh si ce, te gandesti prea mult la ceilalti, zau asa. Trebuie sa faci ceva ce iti place, cand iti place si cand esti determinata sa faci asta, nu asa ca... altii fac si tu nu. Daca nu este momentul, nu este momentul.

Daca vrei insa sa te dezvolti pe plan profesional, cea mai simpla si mai usoara cale de inceput este sa citesti. Cumpara carti de dezvoltare personala si profesionala si citeste. Dupa asta o sa te duca din carte in carte si tot asa inainte.

Bafta! ^_^

| Andreeush a răspuns:

Nu contează ce hobby-uri au prietenii tăi, contează ce îți place ție.

| Iote a răspuns:

Nu trebuie sa ai numaidecat un talent in arte. Vezi in partea practica. Poate bucataria, poate croitoria (faci haine unicat), poate te pricepi la treburile barbatesti si ii faci de rusine pe baietii din grup, etc. Cauta si tu in diverse domenii.

| M2gd2R a răspuns:

Da-ti seama de ce-ti place sa faci si apoi gandeste-te la un hobby care sa aiba lucrurile alea. De exemplu, iti place sa afli lucruri noi=> cititul. Iti place sa vizitezi foarte multe locuri, sa întâlnești diferiti oameni si sa cunosti o varietate de culturi=> calatoria. Iti plac piesele de teatru=> mergi la teatru. Iti place actoria=>mergi la un curs de actorie sau te uiti la filme.
In timp, oricum iti vei da seama de aceste lucruri. Asa ca successs!