| calindenis16 a întrebat:

Am 15 ani si ma simt fara nici un rost, toți prietenii pe care ii am (nu ii pot numi prieteni) imi scriu doar cand au nevoie de mine, de ziua nimeni nu si-a amintit. Am stat în casă și m-am jucat. Părinții mei s-au despărțit si ma baga pe mine la mijloc cu certurile lor cu banii si prostii. Eu m-am regăsit în muzica de la un artist pe nume NF (genial) in seriale si in special anime (am vazut 280). Eu am facut desen 5 ani și m-am plictisit, tot ce am exersat si facut pentru nimic. Ma simt foarte singur si nu prea simt nevoia de a avea o prietena, sunt din Arad am 15 ani, doar vreau sa am 1-2 prieteni in care ma pot încrede sa ies.
De multe ori m-am gândit la suicid si acum mi se pare prostesc ca am facut-o. Niște sfaturi? Va rog

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu e bai, nu e chiar asa un mare gand, adica... multa lumea la acea varsta se gandeste la asta.
Trecand peste, ce legatura au prietenii cu pasiunile tale? Hai sa zicem ca nici pasiuni nu mai ai, dar preferai o viata plictisitoare? O viata fara rost, facand acelasi lucru zi de zi, fara bani, singur, fara sa stii ce iti place? Daca spui ca faci astea deja, sa stii ca nu e asa. Ai 15 ani... esti liber sa te dezvolti cum vrei tu si asta nu consta intr-o ora, o zi sau un an, ci in cat o sa iti trebuie tie.
Insa este nevoie doar de 1 secunda sa iti treaca prin minte o schimbare, o... rabdare prin care sa poti face toate astea.
Si gata cu prietenii, nu ai nevoie de ei pentru astea, insa pe parcurs o sa dai si de prietenii pe care ii meriti (inclusiv prietena). Ei nu vin asa, direct la usa ta si zic sa iesiti, iar daca ii cauti si ii alegi tu, e total degaba. Ei vin in functie de situatii, ei te aleg pe tine. Nu ai vrea sa fie un oarecare acum nu?

O sa treaca anii si o sa iti amintesti de aceste momente, care au stat la baza dezvoltarii tale. Renunta la aceste aspiratii si accepta momentul actual, in care poti sa faci ce vrei tu sa faci.
Iti urez succes.

4 răspunsuri:
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Trebuie să fii mai comunicativ cu cei din jur, să fii un om voluntar, săritor, să te oferi să ajuți pe cei din jur cu ce poți.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Sfatul meu este sa incerci sa treci peste asta si sa iti gasesti niste prieteni in care poti avea incredere, care sa nu fie materialisti si sa nu stea cu tine numai din interes. In ochii lor, suntem numai niste nimicuri, dar intr-o zi vor aparea persoane in viata noastra pentru care o sa fim totul. Viata merge inainte, ai 15 ani, urmeaza sa mergi la liceu, si o sa iti faci pe parcurs alti prieteni iar de aia vechi vei uita complet. Si in plus, daca ai avea prietena ar face cat un grup intreg de prieteni, pentru ca cu ea poti sa iesi in oras, sa ii spui ce ai pe suflet, o gramada de chestii...si in plus de ce sa te sinucizi doar pentru niste persoane care se comporta asa cu tine, este cumva mai importanta viata unor persoane care te trateaza cu superficialitate decat viata ta? eu cred ca nu, nu merita sa iti pierzi viata din cauza unor asazisi prieteni

| Mynameis93 a răspuns:

Încearcă să-ți faci un prieten la distanță. De el știi sigur că nu e pe profit. Mai încolo vă puteți vedea dacă vreți.

| Katie1356 a răspuns:

Schimba-ti cercul de prieteni, incearca sa gasesti o activitate extrascolara, poate chiar un club de desen, in care sigur vei intalni persoane noi, cu care sa legi prietenii durabile.
Cauta mereu partea frumoasa a vietii, gandeste-te ca problemele dintre ai tai nu te au pe tine ca inculpat, poate ei neintentionat te baga la mijloc, nu ar trebui sa te lasi afectat.