| OpF0r3sTOp2 a întrebat:

Am 16 ani si fumez. Nici unul din parinti nu stie. Fumez pe ascuns, de obicei cu manusi in mana, nu dau scrum pe mine cat si alte chestii.Cum credeti ca ar reactiona parintii mei daca afla ca fumez? Ei fumeaza de peste 20 de ani si fumeaza foarte mult mult, 1 pachet si ceva pe zi.Ei avand 42 respectiv 40 de ani.Ar reactiona mai bine daca afla de la mine sau de la altcineva? Cam nimeni nu stie inca..Imi e frica. Trebuie sa afle cat mai repede, eu ma duc la dentist impreuna cu ei si imi vor face control..NU fumez foarte mult dar miros rau dupa..Nu stiu ca injur, beau, etc.Cum i-as putea anunta ca fumez? Cum credeti ca vor reactiona? P.s : Pana acum nu m-au batut niciodata,cel mai rau mi-au luat pc-ul, telefon-ul, televizor-ul, etc.Invat foarte bine la scoala, 9+, sunt top 2/3 din clasa mea.Dau funda! Multumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pacat ca-ti distrugii plamani, inca neformati!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu zic sa incerci sa te lasi de fumat. Este greu, dar nu este imposibil, deoarece la varsta ta nicotina nu este instalata in sange ca ceva cronic.
Eu am fumat mai multi ani decat tine si am putut sa ma las.
Cat priveste intrebarea, parintii mei m-au acceptat ca fumator cand aveam 17 ani. Tatal meu se lasase de fumat, mama n-a fumat niciodata.

| raMLesS a răspuns:

Vai de capul tau... popor plin de idioti.

| Savina23 a răspuns:

Ai doua variante:ori te lași de fumat, ori le spui tu...e mai bine sa afle de la tine, decat de la alții.Ce ar putea sa ti faca? vor suferi cand vor afla, pentru ca esti copilul lor, si tin la tine, dar cu timpul vor accepta...