| smokeflame a întrebat:

Salut TPU. Am o mare problema. Am 15 ani si mi-e putin rusine sa spun asta, dar asta este, trebuie sa trec cat mai repede peste problema mea si as dori niste sfaturi de la voi.
Pe scurt, mi-e frica de "vremea rea". Cand aud ca va ploua cu grindina si ca vantul va bate cu putere, in special, incep sa tremur si am o frica de necontrolat. Imi tot imaginez ca vor cadea toti copacii si multe alte lucruri rele. Nu pot scapa de aceste imagini si nu stiu ce sa fac. Va rog sa-mi raspundeti cu seriozitate. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Voidwithin a răspuns:

Pur si simplu cand ploua tare iesi afara chiar daca o sa fii ud peste tot macar sti ca nu ai de ce sa te temi.
Gandeste pozitiv si incearca sa scoti prostiile alea din cap.
Focul e bun si da caldura dar nu sti ca te poate arde decat atunci cand te apropii prea tare de el.
Se pare ca traim in era fobiilor( ce trist ) de toate felurile si psihologii nu par a fi de mare ajutor.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai in casa cand e vreme rea si gata, cel mai mult iti pica copacul pe masina si cam atat

| T0T a răspuns:

Inseamna ca nu esti destul de apt intelectual ca sa iti dai seama ca sansele sa se intample ceva sunt minimale.

| Doub a răspuns:

Gandeste-te ca Dumnezeu te iubeste si e langa tine.
Iar daca esti atee, ehh.thinking

| suntserios a răspuns (pentru Doub):

Daca e atee o sa ii cada copacul in cap? Uite de asta e bine ca a disparut religia din scoli.

| Doub a răspuns (pentru suntserios):

Probabil, nu am de unde sa stiu.
Nu ai inteles la ce m-am referit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai de ce sa te temi. Daca gandim asa, mai bine stam in casa la TV, eventual nu mancam nimic ca sa nu ne inecam si totul va fi bine. Spre exemplu, si pe strada daca mergi exista probabilitatea extrem de scazuta ca un idiot sa te izbeasca din plin. Deci, nu este cazul sa te ingrijorezi. Gandeste-te ca Dumnezeu te apara mereu si te ocroteste.