| Mijai9050 a întrebat:

Salut tpu.Am o mica problema.Sunt foarte introvertit de felul meu.Am trecut clasa a9a si vreau sa imi schimb felul. Dupa ce vin de la scoala invat,scriu si dupa ma refugiez in calculator/telefon pentru restul zilei. Cum as putea sa ma schimb? Nu am avut nici o data o "prietena" si as vrea sa-mi fac, as vrea sa sau mai mult pe afara.Ma gandesc ca o data cu ocazia inceperii liceului voi avea cu cine sa ies,insa jumatate de clasa face naveta si nu ies in zona in care stau eu,un sfert sunt din fosta mea clasa cu care nu prea ies,nu ma cheama, etc. Ultima mea speranta ar fi restul. Cum sfaturi aveti?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

înscrie-te în activități care presupun interacțiunea cu oameni :voluntariat, asociații de tineri, un grup de muzică/teatru/pictură/dans în funcție de pasiunile tale ori chiar un sport, preferabil ceva de echipă

| mentholinks a răspuns:

Incearca sa vorbesti mai mult fara sens, pe asta se bazeaza in ziua de azi relatiile sociale.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Oricum, e bine să fii și comunicativ cu cei din jur. Poți începe cu cercul restrâns de cunoștințe. De exemplu să intri în vorbă cu persoane de toate vârstele, femei, fete, bărbați, băieți din cunoștințele tale apropiate, în special cu persoanele care știi că sunt dispuse să stea cu tine la socializare. Așa fac și eu și sunt mulțumit, mai bine zis eu comunic și cu prietenii prietenilor mei.

| Hollyg a răspuns:

Nu prea ai cum sa iti schimbi felul pentru ca vrei tu. In general este posibila o schimbare in jurul vârstei de 21/22 de ani, însă a fi introvertit nu este rau deloc! Nu trebuie sa fi ca ceilalți, poti fi tu însuți si va fi mai bine. Așteaptă sa înceapă liceul, si vezi cum decurg lucrurile. Încearcă sa te împrietenești cu noii colegi. Studiază-te tu putin si vezi la ce te pricepi sa vorbesti mai bine, ca cine știe, poate mai întâlnești oameni cu aceleași subiecte si uite asa legătura prieteniiwinking