| Lukasz a întrebat:

Am o problema mai dedicata.
Eu sunt un pampalau,daca primesc o palma nu fac nimic,nu ripostez,nu dau inapoi, si. zilele trecute (eu am mers la fotbal cu vecinul meu) am vrut sa dau si eu un sut la poarta, ca era randul meu.Si unu mai mic ca mine cu un an a venit si mi-a dat un pumn tare in coloana, am ramas fara repsiratie si am cazut pe jos, mi-am revenit pana la urma.Si in alte zile unu mai mare ca mine cu 4 ani mi-a luat sticla cu apa (eu imi iau mereu o sticla mare cu apa la fotbal) si mi-a zis sa ma pun in genunchi ca sa i-o dau.Vecinul meu a vazut si i-a zis acasa lu maica-sa tot ce a vazut, si azi mama mea cu mama lui cat eram la fotbal au stat de vorba, si i-a spus totul.Am ajuns acasa si maicamea m-a intrebat cine a facut chestiile alea.Iar in bucatarie ma tot certa, imi spunea ca nu stiu sa dau inapoi si alte chestii.Acum maine,ala care mi-a dat peste coloana are antrenamnt,eu nu merg, ca am programare la dentist, dar maica-mea a zis ca-l cearta de-l rupe.Iar pe celalalt a zis ca cand il intalneste are si lui sa-i puna cateva "intrebari".

1.Ce sa fac? Nu cred ca voi mai merge la fotbal.Adica maicamea cand cearta pe cineva,mai putin si i se face spume la gura. Apropo, mi-a zis ca ea vrea sa creasca un barbat, nu o mamaliga.

2.Cum sa mai ies din casa? Acum toata lumea ma crede un pampalau,ca nu stiu sa dau inapoi,si asa si este, mi-e rusine de mine, ca ma bate un copil cu aproape 2 ani mai mic ca mine.

3.Cum sa dau inapoi, eu am fost pana acum genul "Taci si Sufera"Probabil daca s-ar scrie o carte despre viata mea asa s-ar numi.

Scuzati ca am scris mult, va multumesc celor care ati citit pana acum!
DAU FUNDA!

10 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Si tu chiar te-ai pus in genunchi si te rugai de el sa iti dea sticla inapoi?

| Lukasz explică (pentru FaraNume1245):

Logic ca nu, dar mi-a varsat toata apa.

| anonima0101 a răspuns:

Nu esti "pampalau" doar ca ar trebui sa ai mai multa incredere in tine, ar trebui sa iti schimbi putin comportamentul, sa fii mai dur si mai direct, sa le demonstrezi tuturor ca nu esti un las.
Eu daca as fi in locul tau ( si daca as fi baiat, evident ) as incepe sa merg la sala, sa arat gen mai impunator, mi-as schimba modul de gandire, nu m-as mai vedea inferior altor persoane si m-as impune *la urma urmei daca incepi sa " îi tii față " unuia ceilalti o să inceteze de la sine sa se mai ia de tine.

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Daca nu iti convine ceva spune ca nu iti place
daca da ala in tine intreaba-l de ce da, de ce e animal in halul asta ca pana la urma fotbalul e un joc. ameninta-l ca daca te atingi tu de el nu se mai ridica de jos
daca ala ti-a luat sticla de apa trebuia sa spui ca ai scuipat in ea
daca ei continua sa dea in tine si dupa asta dai si tu ca nu e greu.
nu mai fugi la mama ta. poti sa ii spui ce se intampla, dar mai spune-i sa te lase in pace, sa te descurci singur.
in cazul in care te mai deranjeaza, vorbeste cu antrenorul
nu uita regula de baza: NU PORNI TU NICIODATA CONFLICTUL. poti sa il continui, dar nu sa il pornesti

| FaraNume1245 a răspuns (pentru PikaPikaChuChu):

"daca da ala in tine intreaba-l de ce da, de ce e animal in halul asta" nu e ca si cum dupa ar rade de el in ultimul hal si l-ar si bate.
"ameninta-l ca daca te atingi tu de el nu se mai ridica de jos" si daca ala zice "atunci da-mi" sau ceva de genul si baiatul nu il poate bate?
"daca ei continua sa dea in tine si dupa asta dai si tu ca nu e greu." e greu. Cand ala e de 3 ori cat tine si deja ai mancat 2 pumni nu e usor sa il lovesti si tu, stiind ca dupa ti-o iei mai rau.

Ciudat cu fetele care vorbesc despre batai, dar ele cred ca o bataie consta intr-o palma si 2 injuraturi.

| PikaPikaChuChu a răspuns (pentru FaraNume1245):

Pretenash, eu macar i-am dat o solutie. Tu ce propui sa faca? Da, am inteles, esti misogin, dar nu vorbi din perspectiva mea pentru ca nu ma cunosti!
Vreau sa te intreb, de ce comentezi daca nu ca sa il ajuti? Ca estsi smecher? Las-o mai usor cu smecheria ca iti da pe nas
Asa ca revin, spune SOLUTIA TA si atunci mai vorbim

| FaraNume1245 a răspuns (pentru PikaPikaChuChu):

Nu sunt misogin, draga. Doar ca am vazut ca nu prea te ai cu astea si m-am gandit sa il ajut pe baiat, spunandu-i sa nu faca ce ai zis tu. Cum dracu sa crezi ca e bine sa intrebi unu' care e pus pe scandal de ce te bate? Nu te baga sa dai sfaturi daca nici macar n-ai vazut o bataie in viata ta, daramite sa si intelegi "mecanismul" din spatele ei.

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Tipic băieților
Voi știți par să dați cu pumnul. De vorbe nu ai auzit? De intimidare psihologica nu ai auzit?
Dacă îl întreabă asta prostul va fi în impas, îl va surprinde pentru că nu se aștepta la întrebare. Ce altceva să facă băiatul ăsta? Sa stea să primească?
Ia uite drace. Iar vorbeste domnisorul din perspectiva mea laughing

| Grow932 a răspuns:

Eu zic sa faci in felul urmator, dupa cum ai scris nu ai mai mult de 15-17 ani deci nu trebuie sa-ti faci probleme, nu traiesti in jungla sa trebuiasca sa te bati la fiecare 10 minute, dupa tot vrei sa te bati cu ei si alea pur si simplu ii **** o palma chit ca e mai mare ca tine cu 10 ani si aia e, dar nu ar trebui sa-ti faci probleme, copiii mai mici sunt mereu tratati asa

| TralalalaHaiHui a răspuns:

Nu, nu, nu.
Nu!
Nu esti "pampalau". Pentru ca ai bun simt si poate pentru ca nu stii sa gestionezi situația, asta nu te face un "pampalau". Totul porneste de la mental, daca tu crezi ca va fi bine, chiar va fi, si invers!
Cred ca mama ta ar trebui sa te lase oarecum sa rezolvi problemele singur, iar daca se ajunge la niste chestii mai rele, poate interveni, dar sa nu te faca de "rusine". Vei continua fotbalul, sunt sigur, e pasiunea ta, poti deschide noi orizonturi! Nu renunta. Nu iti pierde increderea! Schimba-ti modul de gândire, fii puternic, apoi totul vine de la sine. happy