| anonim_4396 a întrebat:

am și eu o problemă cu iubita mea. Nu am să zic vârsta niciunuia dintre noi pentru că nu vreau sfaturi ținând cont de vârstă.
Deci acum ceva timp, o proastă mi-a sărit în brațe într-o pauză și faza e că toți colegii știau că am probleme cu spatele. O altă isteață mi-a făcut poze cu aia în spate și în poze se vede că eu râd dar nu râdeam pentru că nu mai puteam de durere. Și colega care a făcut pozele mi le-a trimis pe Instagram și le-a văzut și iubită-mea (le-am deschis cu iubită-mea lângă mine). Și bineînțeles, scandal că mă iau cu toate panaramele în brațe și le iau în spate și rahaturi. Am încercat să-i explic dar de unde încredere?
(În trecut am mințit-o cu ceva despre trecutul meu pentru că îmi era foarte rușine și nu voiam să știe altcineva în afară de mine acel ceva).
Și acum, la 5 luni după acel incident, iubita mea încă se gândește la acel eveniment. Și mereu când se gândește îmi vorbește în sictir, nu îmi răspunde la mesaje, îmi zice să mă duc la panaramele mele, etc. Și sincer m-am săturat. Plus, de vreo săptămână cred că se gândește intenționat la chestia asta doar ca să mă facă să mă simt prost.
Am vorbit cu mama despre lucrul ăsta și mi-a zis că sunt 2 variante:
1. Fie îmi face așa ca să mă "ardă", să fie sigură că nu mai fac.
2. Vrea să scape de mine și nu știe cum să facă.
Problema ar fi că nu are de ce să mă "ardă" dacă nu sunt direct vinovat. Ce ar fi trebuit să fac? Să o arunc pe jos pe acea colegă? Dacă își rupea ceva, tot eu răspundeam că de ce nu am avut grijă.
Chiar nu știu, ce să fac. Nu aș vrea să mă despart de ea pentru că o iubesc nespus de mult. Dar m-am săturat de tot. De exemplu, dacă nu răspund 2 secunde la mesaje că m-am dus să beau apă sau mă duc la baie, direct spam cu mesaje de genul: "sigur ești cu curva aia pe care o iei pe sus și pe mine mă lași singură".
Nu știu ce să mai fac, cred că din cauza ei am și primele fire albe de păr. La vârsta adolescenței.
Dați-mi niște sfaturi vă rog.
PS: da, sunt conștient că relația a cam devenit una toxică dar o iubesc nespus de mult pe fata asta...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Nu vreau să jignesc pe nimeni, dar iubita ta mi se pare o persoană cam toxică. Evident, nu este bine că ai mințit-o în trecut, dar nu ai avut o intenție rea. Acum, legat de poze, tu ai apucat să îi explici contextul iubitei tale? I-ai spus că ea a sărit, iar tu ai reacționat așa pentru că te durea spatele și pentru că nu voiai să o lași să cadă pe aceea fată, ca să nu te i-a nimeni la rost că de ce a pățit nu știu ce fata aceea? Dacă nu, explică-i cât de repede! Dacă nu vrea să te asculte, spune-i că se poartă ca un copil mic și că poate să spună ce vrea după ce te ascultă.
Sincer, și eu sunt o persoană geloasă, dar nu în halul acesta! Pe bune, încă te i-a la mișto după atâtea luni!?
În fine, nu știu ce să mai zic, dar apreciez că ai menționat în întrebare cât de mult o iubești pe prietena ta!
Succes și sper să reușiți să discutați matur despre acest incident!

| WolfiePUB a răspuns (pentru anonim_4396):

I-am explicat încă din primele zile cum a fost, dar nicio șansă.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aratai ceva indiferenta sau e vremea sa o lasi daca nu intelege

| Adry05 a răspuns:

O lași prea mult să facă ce vrea și și-a luat-o în cap. te mai impui și tu și nu-i mai dai curs la supărările astea proaste și gata. o iei tare și îi zici „mă, fata aia s-a urcat și bla bla toată povestea. înțelegi odată că nu am luat-o eu și n-am treabă cu ea? că m-am săturat să mă tot bați la cap cu asta. data viitoare când mai vorbești de asta, n-ai decât să vorbești singură." și o și lași în seen

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Poți să mai adaugi și că „ești paranoee de-a dreptu și ai impresia că trebuie să stau 100% timp cu tine, nici apă nu pot să merg să beau fără să-ți dau ție raportu sau să începi iar cu fazele tale de rahat. te porți ca un copil mic. ori încetezi ori iau măsuri că n-am de gând să stau să-mi țipi în cap pentru toate prostiile de care nici nu-s vinovat că nu-s sacul tău de box să faci ce vrei cu mine. eu te respect și aștept același tip de respect din partea ta. dacă nu ești stare, atunci poate n-are sens relația pentru că orice relație se bazează pe respect. "

| Ofiintă a răspuns:

Am eu o a 3-a variantă, şi anume : a găsit ea o modalitate prin intermediul căreia să te manevreze.
Nu ştiu ce reprezintă pentru tine "iubirea", într-un context toxic, dar o retetă magică s-ar putea să nu existe.
Comunică cu ea, fă-o să înteleagă faptul că, o relatie se bazează atât pe încredere şi respect, cât şi pe acel sentiment de ataşament pe care l-ai invocat deja.
Paradoxal, dacă ea nu mai are încredere în persoana ta, ce o retine?
Ar sustine la rândul ei, faptul că te iubeşte.
Ei bine, iubirea se demonstrează şi nu se pretinde, în timp ce îl consumăm într-un mod nefiresc.

| Cristina788 a răspuns:

Din moment ce nu este nimic intre tine si colega ta si toti stiu asta...
Cel mai bine e sa o chemi pe colega ta si sa o pui față in față cu prietena sa ii explice ca nu e nimic intre voi doi, poate ca așa o vei convinge

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa e în iubire, trebuie să faci sacrificii. Problema este până când ești dispus să le faci. Să zicem că prin absurd, te însori cu ea. Ce o să faci, o să suporți în toată viața acelaș reproș? Absurd. Astfel îți dai seama că iubești enorm de mult o persoană nepotrivită. Și mai faci un păr alb. Dar pe ea o lași să se hârăie cu altul, până s-or sătura amândoi. Așa se maturizează omul.

| SilentRain a răspuns:

E mult prea geloasa, nu e ok
Îți mânca creierul, o relație nu e pușcărie
Dacă nu are încredere în tine mai bine sa te lase '
Spune-i hotărî ca nu ai ceva cu tipa aia, sa ii mai zici ca comportamentul ei îți face rau

| llleo a răspuns:

I-a ramas in cap lucru' asta. pana nu l uita sau il accepta, ma gandesc c o sa faca acelasi lucru. ca sa scapi de suferinta, spune i ca, daca mai deschide subiectu' pe tema asta, o sa te desparti. ii spui clar ca nu mai poti, nu mai suporti. o sa te inteleaga

| 6186jbasuntfata a răspuns:

Fata aceea care este sau a fost iubita ta, te iubește și de aia reacționează așa, încearcă să o înțelegi tu daca ea nu te intelege