| 12344yuuo a întrebat:

Salut TPU! As avea nevoie de niste sfaturi. Sunt in primul an la facultate si am anxietate sociala. Pe langa anxietate sociala am niste probleme cu auzul care m-au afectat pe parcusul anilor, aceste probleme nu se pot rezolva dar ma incurca in orice fac. Ma panichez repede si nu pot comunica, simt ca nu mai suport. De facultate as vrea sa ma las, vreau sa imi gasesc ceva de munca dar nu pot sa ma angajez oriunde din cauza problemelor pe care le am, nu stiu ce sa mai fac. Sunt cu moralul la pamant si caut tot felul de solutii pentru a ma simti linistita. Va rog, niste sfaturi? Multumesc.

1 răspuns:
| Fantaspirit a răspuns:

Anxietatea socială este o tulburare anxioasa netratata, ea poate fi severa și să îți afecteze grav calitatea vieții și relațiile sociale ducând la izolare, aceasta poate genera și atacuri de panica și agorafobie, se tratează medicamentos cu anxiolitice sau la un psihoterapeut. Sunetele ciudate pe care le auzi in ureche probabil se numesc acufene și sunt cauzate de anxietate. Îți pot confirma că tratamentul te poate ajuta cel mai mult, adică să mergi la psihiatru și să îi spui fara nici o jenă exact ce ai postat in această întrebare, desigur daca vrei sa te faci bine sa fii funcțională și să îți continui studiile, eventual și să lucrezi.