| Pesimistul a întrebat:

as vrea din tot sufletul sa ma puteti ajuta la aceasta problema. Am intrat anul acesta la un liceu din alt oras, un seminar, dar am gresit cu aceasta decizie. Mama, sunt singur la parinti si locuiesc doar cu mama deoarece parintii sunt deapartiti. Cum pot sa fac sa ma transfer ca mama nu vrea sa auda ca ei ii place si ea mai mult vrea sa stau acolo. Toti popii i ii baga in cap sa ma lase acolo. Credeti-ma sunt disperat.

Răspuns Câştigător
| TheRealDaniel a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu ea si spune-i ca nu asta voia ta, este viata ta si deciziile cu privire la viata ta o poti face doar tu, nu trebuie sa te oblige sa faci ceea ce nu iti place, chiar daca este mama ta si esti singur, ar trebui sa te inteleaga, sa et sprijine in deciziile tale. spune-i ca nu asta este vocatia ta si spune-o cu incredere ca vrei sa renunti la seminar cu sau fara voia ei, decizia este luata si nu mai poti da inapoi, nimeni dar absolut nimeni nu iti poate controla viata sau lua decizii cu privire la viata ta, tu decizi tu stii ce vrei de la viata, iar sa fim seriosi viata de preot este cea mai plictisitoare si plina de restrictii ai nevoie sa-ti traiesti viata, o singura data traiesti pe pamant. Fii ceea ce vrei tu sa fii, iti doresc mult noroc, iti recomand din tot suflet sa faci tot ce-ti sta in putinta sa te transferi sa scapi din infernul care iti poate lua decizia gresita cu privire la viata. Bafta frate.

2 răspunsuri:
| Pesimistul explică:

Astept sa vad e opinii mai au altii poate au trecjt si eei prin asta si stiu cum se rezolva

| Pesimistul explică:

Acum mai astept sa aud si alte opinii. Poate au trecut si altii prin asta... Si poate ma pot ajuta