| Dervbt a întrebat:

De 4 ani ma lupt cu depresia, am avut momente cand am crezut ca a incetat, dar ma minteam singur. Am urmat si tratament medicamentos, am fost si in spital la psihiatrie, am luat si droguri etc. Nu a incetat niciodata, nici nu o sa inceteze. Va rog frumos spuneti-mi cum as putea sa-mi schimb gandirea, in sensul ca sa nu -mi mai pese de cei care o sa sufere dupa mine daca ma sinucid. Vreau sa ma sinucid, in sensul ca am curaj sa o fac, am mai incercat in trecut de 2 ori si am fost gasit mereu inainte de a muri si dus la spital, nu stiu cum s-a intamplat. Vreau un stimulent, ceva care sa ma faca sa uit ce e aia iubire si sa-mi schimbe gandirea radical sa pot sa ma sinucid fara sa-mi mai pese de ceilalti. Nu e o intrebare pusa la misto, am ajuns la concluzia ca trebuie sa ma duc, dar ceva ma retine:iubirea pentru cei apropiati, vreau sa dispara aceasta iubire sa pot sa ma duc linistit.

16 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Incearca sa cauti ajutoul unui psihoterapeut. Poti sa traiesti cu depresia, iar terapia te-ar face sa iti fie mai usor.

| Dervbt explică (pentru zăGhost):

Am fost la zeci de mii de psihoterapeuti, am incercat si droguri, am stat si in spital, am luat si tratament cu antidepresive si altele de cacao. M-a ajutat cu ceva? NU. Vreau doar sa stiu cum as putea scapa de sentimentul de vinovatie si de iubire, nu vreau sa le mai am sa pot sa ma duc linistit, nu am nevoie de altceva. Mi s-a luat de toti oamenii astia din ziua de azi, majoritatea varza, nu cred ca sunt facut pentru planeta asta, probabil in viitor daca e posibil sa locuim pe Marte.

| Dervbt explică (pentru zăGhost):

Poate sunt eu nebun, poate gandesc prea diferit, poate pun prea mult accent pe probleme si nu vad partile bune, dar eu m-am convins de un lucru legat de planeta asta: nu merita sa traiesti, fericirea e un paradox, se poate demonstra in functie de cum crede omul, pentru unul fericire inseamna sa faca sex zilnic, aia e placere si aici ajungem din nou la concluzia ca fericire=placere, paradox fals.

| zăGhost a răspuns (pentru Dervbt):

Nu poti sa scapi de astfel de sentimente... orice om, care nu e psihopat, le simte.
Probabil nu ai gasit terapeutul eficient pentru tine, sau nu ai mers suficient de mult. Ideal ar fi sa faci si terapie si sa iei si antidepresive. Eu te sfatuiesc sa iti faci un program pentru fiecare zi, cu activitatile pe care trebuie sa le realizezi, pe ore, incepand cu ora de trezire, sfarsind cu cea de somn. Indiferent daca nu ai chef, programul trebuie realizat. Daca reusesti, vei vedea dupa un timp ca starea va ramane pe locul 2, actiunea primand. Vei reusi astfel sa ai o viata tolerabila.

| zăGhost a răspuns (pentru Dervbt):

Dar nu trebuie sa fim fericiti tot timpul, nici nu e posibil. Avem un nivel genetic prestabilit al fericirii. De cele mai multe ori nu suntem nici fericiti, nici tristi, e o stare de mijloc, mostenita genetic, cu care traim cu totii.

| aimullah123 a răspuns:

Man, de ce vrei sa te sinucizi?
De unde esti?

| Dervbt explică (pentru aimullah123):

Craiova. Da-mi un mesaj daca e sa discutam acolo.

| Dervbt explică (pentru aimullah123):

Nu merge sa raspund la mesaje aici pe TPU.

| aimullah123 a răspuns (pentru Dervbt):

Ai wapp?

| Dervbt explică (pentru aimullah123):

Da, da-mi un mesaj aici cu nr ca nu pot sa dau eu, sunt junior.

| Elide a răspuns:

Schimbă.te.Incearca sa meditezi.Sa găsești totusi o bucurie în ceva, să nu te mai distrugi.Suferinta ta are o cauza si trebuie sa o găsești si sa o accepți. eliberează.te

| Tpuist a răspuns:

Continuăți tratamentul.

| AnutaAna0213243 a răspuns:

Si eu m-am confruntat cu depresie din cauza unor prietenii ne certăm mereu si nu stiam cu sa îi mulțumes. Sfat nu mai consuma pastile nu te ajuta cu nimic mi-a luat mult sa imi revin si asta cum crezi am stat inchisa in casa câteva zile fara tel fara prietenii sa uit de toti pentru o perioadă sa-mi pun gândurile in ordine nu mai vreau sa ma sinucid am vb cu mine SINGURA trebuie să-ți schimbi mentalitatea nu te ajuta pastilele... găsește ceva de făcut un hobii orice aa poți uita de tot macar pentru o vreme si ai grija ma cei din jur nu sunt toti asa cum par o sa fii bine cauta ma daca vrei sa vorbim despre tine

| Dervbt explică (pentru AnutaAna0213243):

Daca vrei sa vorbim mai multe, trimite-mi un mesaj unde-mi poti spune unde anume am putea vorbi, aici nu pot sa trimit mesaje fiind junior. Desi. nu stiu cat de mult o sa ma ajute, am tot incercat asta.

| Dervbt explică (pentru AnutaAna0213243):

Nu merge sa raspund aici la mesaje.

| Camelia1999Ioana a răspuns:

În primul rand trebuie sa aflii ce îți provoacă depresia. Sinuciderea nu-i soluție. Și eu am avut depresie... Am fost la psiholog, am luat și pastile(m-au ajutat pe moment să mă confrunt cu ce îmi cauza depresie), în timp m-am vindecat, am dus lupte cu mine însă. Totul se diminuează când lucrul care îți provoacă starea asta nu mai e în preajma ta și nu mai ai contact cu lucrul acela. De ce sa te sinucizi? Sa le faci pe plac celor ce nu te suportă? Familia și cei apropiați o să sufere în rest o să râdă că le-a ieșit. Adună-te, ieși afară, și nu te lăsa doborât. Ridică-te peste toți și fă-le în ciudă