| Doctor78 a întrebat:

Salut TPU,de cele mai multe ori ma gandesc cum sa invarte pamantul,viteza lui,si ma cam sperie, adica cum de nu ametesc si eu sa nu imi este rau

6 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Pamantul nu se invarte atat de rapid in jurul axei incat noi sa simtim fizic acest lucru. Dureaza 24 de ore aceasta miscare de rotatie. Cat despre miscarea de rotatie in jurul Soarelui, aceasta dureaza si mai mult - 12 luni.

| Pricked a răspuns:

Esti ciudat.
Eu deja m-am obisnuit cu ameteala asta constanta.

| sublime89 a răspuns:

Viteza lui de rotatie nu e sesizabila pentru noi. E mult prea mica.

| soloangel01 a răspuns:

Pentru ca tu esti ca praful de pe o piatra.Arunca piatra in sus si vezi daca va cadea praful. Dimensiunile din Univers sunt colosale! Pamantul este atat de mare incat...nu stiu, nici daca ai fi mare cat un munte nu ai ameti! laughing

| Doctor78 explică (pentru soloangel01):

Unii oameni spun ca ei simt rotatia pamantului, este adevarat?

| soloangel01 a răspuns (pentru Doctor78):

Eu nu cred.Sa o simta ar trebui sa aiba cativa km inaltime, sau mai bine.Cauta pe internet o poza cu Zidul Chinezesc vazut din psatiu, abia se vede.In plus este si forta gravitationala, ea ne trage in jos, adica spre centrul pamantului.