| PapushikaAntonika a întrebat:

Eu sunt extrem de timida si nu prea pot sa vorbesc cu lumea, mai ales cu baietii. Este un baiat de care imi place si prezenta lui ma face sa nu mai fiu eu. Credeti ca par penibila? Baietilor le plac fetele timide, sau tupeiste? As vrea si eu niste sfaturi ca sa pot vorbi cu el fara sa par penibila. Nu prea stiu ce gandesc baietii!
Din ultimul timp am incercat sa nu imi mai arat timiditatea si sa ma inchid in mine secundele in care cineva ma intreaba ceva. A fost foarte greu! Restul fetelor din clasa isi cam dat joc de mine de cate ori au ocazia. Am observat ca mai multor baieti le place de mine (mai multe colege mi-am spus asta). Acum, cand stau pe langa ei ma simt groasnic. Eu nu stiu cum sa vb cu un baiat
dar sa-i spun ca nu-mi place de el cred ca nu voi putea niciodata.
As vrea niste sfaturi ca sa reusesc sa comunic cu baietii, sama inteleg mai bine cu cel de care imi place, si daca se poate sfaturi ca sa ma pot integra in societate. Scrieti-mi orice. Orice sfat e binevenit! Dau funda!

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Multor baieti le plac fetele timide. Nu te mai inchide in tine, dimpotriva, incearca sa vorbesti. Poti sa devii increzatoare in tine daca vorbesti din ce in ce mai mult. Cu cel care iti place, priveste-l in ochi, zambeste-i si lasa-l pe el sa faca primul pas daca te place. Daca nu ti se pare ca te place si insisti, abia atunci poti sa pari penibila.

| MskDesign a răspuns:

Orice sfat este bine venit pentru tine.Important este sa pui in aplicare aceste sfaturi, nu toate, doar cele care le consideri pe masura intrebarii.In primul rand o fata mai sfioasa, da bine printrerandurile baietilor.In al doilea rand, si cu siguranta mentin asta, te-ar ajuta o conversatie mai ampla cu mama ta pe aceasta tema.Nu inteleg tineretul din ziua de azi de ce nu isi considera parintii si prieteni.Eu am 30 de ani si cu mama am vorbit despre toate aventurile mele pana sa ma insor.Nu cu subiect si predicat, dar ma faceam inteles. Sfaturile primite de la mama mea au fost marcante pentru viitorul meu.Mentionez ca nu sunt un tip mamos ci mai degraba unul foarte libertin.

| SebastianBoanca a răspuns:

Da-mi un mesaj privat si o sa te ajut mai incolo putin ca acum trebuie sa plec undeva

| SebastianBoanca a răspuns:

Uite... unor baieti le plac foarte mult fetele timide.Ele au acel ceva special ce nu il au si alte fete. E dragut sa le vezi cum se rusineaza. Oricum tu nu trebuie sa te schimbi pentru baiatul ala. Nu iti pune greutatea asta pe umeri! Tu daca vrei sa te schimbi, schimba-te pentru tine. Oricum cand vorbesti cu el respira cat poti tu de adanc in stomac( diafragma) si o sa te mai linistesti cat sa poti vb cu el. Iti urez succes si o zi faina si daca mai ai nevoie de vreun sfat da-mi un mesaj privat happy

| PapushikaAntonika explică:

Va multumesc mult tuturor! :-D