| atentat31 a întrebat:

Nu ma simt prea bine sad as vrea sa spun ca ma simt ca un comunist. Nu am prieteni doar virtual, nu am prietena straight face sunt urat, sunt fricos cateodata. Ma simt ca ultimul om, sunt foarte timid, daca e vorba sa pun o intrebare la vreo fata de pe strada random tremur tot, nu am avut primul sarut niciodata si am 17 ani. Am avut un prieten care ma mai "ajuta" sa zic asa. Adica ma invata unele lucruri sa fiu mai curajos si etc, dar din pacate nu mai am pe nimeni, la scoala nu vorbesc cu nimeni. Daca tu nu ma intrebi ceva eu nu sunt genul sa ma bag in seama sau ceva. Am vorbit cu o fata mult timp cand eram mic si acum de abia zice ceau. Cateodata parca as vrea sa mor dar simt ca in viitor o sa se schimbe. As vrea sa am mai mult curaj si tupeu. Bine nu in sensul rau ci sa fiu mai indraznet... daca salut pe cineva si nu ma saluta inapoi ma simt prost. Simt ca acel om ma uraste dar de fapt nu e asa ci e doar in mintea mea. Am postat la categoria asta deoarece e cea mai populata. Imi pare rau pentru aceasta intrebare stupida dar nu am alte idei cu cine sa vorbesc. Va multumescwinking si ma simt prost ca am pus aceasta intrebare. Sper sa nu ma luati si voi la misto ca restul.
Sorry daca e de 2 ori intrebare dar mi-am uitat vechiul cont

Răspuns Apreciat de Editori
| Subsemnatul123 a răspuns:

"dar simt ca in viitor o sa se schimbe"
Nu-ti fa iluzii. Daca tu nu te schimbi, n-o sa se schimbe absolut nimic. Si eu sunt la fel (intr-o mai mica masura) si am 20 de ani. Femeile nu dau doi bani pe ratatii ca noi. N-o sa te bage nimeni in seama daca nu iesi din starea asta. Mergi la sala si fa ceva lupte, sunt sigur ca o sa devii mai indraznet. Si trebuie sa fii mai deschis, sa te implici in discutii cu lumea. Vorbeste si cu fete pe Facebook un timp ca sa va imprieteniti si apoi propune-i sa iesiti. Eu unul nu mi-am permis sa fac asta pentru ca m-am lasat batut si batjocorit de altii si imi era rusine sa vorbesc cu fete pentru ca ele deja stiau ca eram un fraier ratat. Schimba-te cat de repede poti.

| atentat31 explică:

Pai ma refeream ca o sa se schimbe. ca o sa reusesc sa imi faca prietena si sa fiu mai curajos... dar cine stie straight face sper sa mor pana atunci. mda si cu fetele gen sa zicem ca vorbesc cu fetele de la mine de pe aici pe Facebook. dar in realitate daca e sa dau fata-n fata cu ele tremur tot si etc. pai si eu am fost batjocorit acum 1-2 ani. si astea. si in orice clasa eram considerat probabil un retardat/ratat si ciudat. crede-ma ca si eu as vrea sa ies afara macar cu o fata, daca cu baietii numai am pe nimeni :\

| Subsemnatul123 a răspuns:

Pai n-o sa fii mai curajos daca nu faci nimic. Du-te acum si fa un sport de contact ceva. Mergi si la sala daca ai destula energie. Eu cred ca dupa ceva luni practicand aceste sporturi o sa devii mai sigur pe tine. Ai vreo sora mai mare?

| atentat31 explică:

Din pacate nu am sora/frate sunt singur, si nu stiu ce sport deoarece sunt slab.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Aa, ma gandeam ca daca aveai o sora mai mare o intrebai pe ea cum sa vorbesti cu fetele. Probabil daca era ar fi ras de tine asa cum rade si fratemiu de mine uneori ca sunt virgin si n-am avut prietena niciodata.

Si tocmai, incepi de jos un sport si avansezi treptat, o sa ai antrenori. Aici este chestia de vointa, nicidecum de conditia fizica actuala. Pe mine unul sala m-a ajutat sa fiu mai sigur pe mine (fac de vreo 3 ani). Si eu eram foarte slab cand m-am apucat, acum n-oi fi crescut nu stiu cat (sunt ectomorf) dar totusi este o diferenta fata de cum eram acum 4 ani. Eu cred ca un gen de lupte o sa te ajute mai mult sa fii mai ferm pe pozitii pentru ca o sa prinzi mai mult tupeu si incredere.

| atentat31 explică:

Am incercat lupte cand eram mai mic. dar m-am lasat. si sala. nu stiu ce sa zic sunt slab slab.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Tocmai ce ziceam, este vorba de vointa, nu de fizic. Cand te duci la sala sau lupte o sa ai un antrenor care sa-ti explice cum sa cresti, ce sa mananci si cum sa te antrenezi.

| atentat31 explică:

Legat de sport si astea. am 42-45kg la 17 ani straight face si nu e vorba ca nu am mancare sau ceva. am orice mancare imi doresc. doar ca mi-e greata de cele mai importante mancaruri precum : carne/oua/lapte etc. problema asta e de mic. bine inainte mai mancam un piure ceva. dar acum mananc doar pizza/salam si uscaturi de genu. si din iulie cam asa beau pepsi/cola zilnic. stiu ca nu e bine. si ar trebui sa ma las dar am cam devenit dependent, si legata de sport si astea, mie imi e rusine sa ies pana la magazin laughing ( stiu probabil suna ciudat. dar ce sa fac.) dapai sa ies in oras undeva laughing adica nu ca nu ies deloc. da singur ce sa fac. sa ma duc la mall nu am cu cine. si singur sti cum e. aiurea.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Nu se uita nimeni la tine la sala ca esti slab. De asta te si duci. Esti slab dar cu timpul o sa mananci corect si o sa te antrenezi si o sa cresti. Imagineaza-ti cum erai acum daca faceai asta de mic. Si nu inteleg cum de mananci pizza si bei cola zilnic si tot slab esti? Apropo, ar fi indicat sa te lasi macar de cola pentru ca la un moment dat o sa ajungi la diabet la cat zahar are.

"sa ma duc la mall nu am cu cine. si singur sti cum e. aiurea."
Si n-ai de gand sa faci nimic in legatura cu asta? Cand erai mic de ce te-ai lasat de sport? Banuiesc ca erai si atunci constient de munca, rabdarea si devotamentul necesar pentru a schimba ceva.

| atentat31 explică:

Pai faceam lupte greco romane, si m-am lasat deoarece ai mei si chiar si eu ziceam ca e un sport destul de dur. nu era ceea ce imi doream cu adevarat. mai mult am fost sa incerc. am practicat si volei. dar si de ala m-am lasat deoarece erau prea multe fete si mi-am dat seama ca daca o sa fac volei o sa se rada totii de mine ca doar fetele joaca volei laughing m-as duce la sala. adica ma mai gandeam din cand in cand ba hai sa merg. dar sunt slab pentru varsta mea si ma voi face de ras. ik, se ajunge si la diabet dar mai cauzeaza si alte probleme la ficat si etc... oricum nu imi pasa daca ma doare ceva sau mananc doar prostii vreau doar sa mor odata sa scap de toate astea. dar pe deoalta parte parca nu as vrea sa mor. as fi foarte fericit daca mi-as gasi pe cineva. dar in viata asta daca nu ai ultimul telefon si haine de firma esti un nimeni. eu mereu la scoala am fost considerat ratat/ciudat etc. si de la scoala au inceput probleme. si apoi au continuat pe afara. dar acum imi pare rau. ca nu aveam tupeu sa le zic ceva acelor "agresori" dar ma si gandesc in acelasi timp. ca ei nu imi vroiau neaparat raul ci vroiau sa radem si faceau glume si chestii suparatoare pentru mine. eu find un copil mai linstit si nu prea vorbaret., si sincer daca stau sa ma gandesc acum. parca imi e dor oarecum de vremurile cand aveam si eu pe cineva sad chiar daca acei zisi agresori erau prietenii cu un prieten de-al meu. mai veneau cu gasca lor si ma simteam mai bine. probabil vroiau sa ma integrez si eu printre ei, dar eu fiind mai "finut".

| Subsemnatul123 a răspuns:

"e un sport destul de dur"
Pai apuca-te de altceva. Fa ceva box sau mai stiu eu ce, o sa te ajute sa te aperi. Si da orice sport este dur probabil, trebuie sa muncesti, doar evolutia fizica n-o sa-ti pice din cer.

"ca ei nu imi vroiau neaparat raul"
Am trecut si eu exact prin ce ai trecut tu. Pe ei i-au durut undeva de tine. Tu erai doar amuzamentul lor.

"vreau doar sa mor odata sa scap de toate astea"
Ai si viata grea tare ce sa zic. Ce zici de aia care le mor parintii de mici sau care se nasc de boli incurabile? Si eu ma plang de multe ori in sinea mea ca am o viata de rahat dar in niciun caz nu este in halul in care sa merite sa ma sinucid. Oricum dupa ce termini scoala treburile o sa se mai schimbe.

| atentat31 explică:

Sa speram. mersi de sfaturi

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iesi afara din casa si fa-ti prieteni reali!

| atentat31 explică (pentru Violleta2022):

Usor de zis. greu de facut

| Violleta2022 a răspuns (pentru atentat31):

De fapt, este extrem de usor de facut, daca inchizi PC-ul, tableta, talefonul, televizorul si cum nu mai ai ce butona sau atinge, nu ai de ales decat sa iesi afara din casa.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Eu patesc la fel. Eu am avut noroc de o fata extraordinara, cu care am o prietenie de 10 ani. O am doar pe ea. Si eu sunt foarte timida, de mica. Acum am prins putin tupeu. Fii pozitiv si incearca sa deschizi subiecte comune cu, colegi, baieti, fete. Succes!?

| Romanul86 a răspuns:

Ești introvertit nu ciudat! Citește și tu despre introvertiți pe internet.

| atentat31 explică (pentru Romanul86):

Pana sa imi zici tu de introvertit nici nu stiam ce e laughing ce sa zic mersi. as fi apreciat si niste sfaturi daca cunosti despre asta.

| NCristian a răspuns:

De ce să-ţi pară rău că ai postat aici? Foarte bine ai făcut, chiar mă bucur, pentru că deși ești timid, ti-ai făcut curajul de a ne spune asta, și ăsta este un început pozitiv happy. Eu nu sunt psiholog și nici nu am avut problema ta, dar am fost și eu timid. Când era mai mic puteam vorbi cu oricine, orice. Dar pe la vârsta de 16 -19 ani am fost foarte timid, vorbeam cu fetele doar dacă nu era ceva intim, dacă se ajungea acolo era rău pentru mine. Dar din câte ai zis tu, tu nici cu băieții nu vorbești. Nu sunt profesionist dar îți dau un sfat. Data viitoare când mergi la școală și te salută un coleg, întreabă-l ce face, vezi daca-ţi răspunde. Încearcă să vorbești cu el/ea?

| atentat31 explică (pentru NCristian):

Cu strainii, mie mult mai usor sa spun orice. mai ales in online. dar in real nu sunt asa curajos laughing de abia leg 2 cuvinte ma balbai tremur si etc.

| Tech212 a răspuns:

Bro, doar ca esti o fire mai retrasa nu inseamna ca esti comunist.Esti timid si atat. Urat? Poate sa fie doar din punctul tau de vedere.Incearca sa ai mai multa increder in tine si rezolvarea va veni de la sine.Sa te gandesti la moarte....Chiar nu e cazul.Cei care aleg calea usoara sunt doar niste lasi...

| atentat31 explică (pentru Tech212):

Ma refeream. ca sunt "comunist" gen. inchis., ca nu am prietenii si etc. te-ai prins tu