| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a8a și aș vrea să mă înscriu la liceul militar Cîmpulung Moldovenesc.
M-ar interesa să știu până când se depune dosarul? Unde se depune acesta? Trebuie să merg la liceul menționat cu un părinte?

Aș vrea și câteva sfaturi! Mulțumesc frumos! Săptămână frumoasă!

7 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Întreabă la secretariatul școlii.

| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Buna... te duci la centrul militar zonal din orasul, sectorul tau. Acolo te inscrii si primesti o fisa pentru a merge la spitalul militar. Inainte o sa dai un interviu in care te intreaba de ce vrei sa alegi liceul. Este bine sa fii cat mai calm. La spital vei face toate analizele, gratuite. Doar pentru urina o sa-ti ceara 10 lei cred. Inainte de a merge la spital, du-te la un spital de psihiatrie unde o sa-ti dea o adeverinta care arata daca esti apt din punct de vedere psihologic, este usor... o sa vorbeasca putin cu tine, te intreaba ce faci, daca stai mult pe calculator, cum te intelegi cu parintii, de ce vrei sa te bagi in armata etc, il treci foarte usor. Daca e nevoie poti sa minti. Dupa toate analizele facute te intorci la centrul militar zonal unde aduci actele pe care trebuia sa le faci si ei iti vor face o programare pentru proba sportiva, care se da la Breaza. Grabeste-te, analizele se fac acum, cat mai curand.

| Haipahdvhdcvjj a răspuns (pentru VreauSaFiuMilitar):

Multumesc mult! Dar probele sportive nu se dau si la cîmpulung moldovenesc?

| VreauSaFiuMilitar a răspuns (pentru Haipahdvhdcvjj):

Nu. Probele sportive se dau doar la Breaza

| Razvan262005 a răspuns (pentru VreauSaFiuMilitar):

Wtf, nu e adevarat dai proba sportiva la liceul militar pentru care optezi?

| NelsonM a răspuns:

Te duci la centrul de recrutare
... tin pana pe 1 martie

| nao13 a răspuns:

Din câte îmi aduc eu aminte. Când am terminat clasa a 8a, după examen, am optat pentru câteva licee. În rest am fost la liceu doar pentru a-mi lua măsuri pentru uniformă.