| costinvlad a întrebat:

Vreau o lămurire.
Sunt băiat și o fată vrea să mă bată și dă în mine. Îi dau un pumn în piept. O doare rău de tot. Pot fi pedepsit? Dar dacă omor o fată sau un băiat în legitimă apărare nu o să fiu pedepsit dacă m-am apărat? Ms frumos fundă.

17 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cine te bate te bate pe buna dreptate.

| costinvlad explică (pentru Freya1):

Cine vrea sa ma bata își ia bătaie pe buna dreptate și în mod legal.

| Andreeush a răspuns:

Știi ce înseamnă legitimă apărare?
E atunci când cineva încearcă să te omoare iar tu te aperi omorând acea persoană.
În cazul tău ce vrei tu să faci e crimă iar pentru asta ai să ajungi la închisoare.
Sfatul meu ar fi să ignori acele persoane și să nu mai intri în probleme. Probabil ai făcut tu ceva, nu cred că cineva ar sări la bătaie din senin, fără motiv.

| raMLesS a răspuns (pentru Andreeush):

Legitima aparare e cand cineva incearca sa te raneaca, nu doar sa te omoare.
Omoratul acelei persoane ar fi ultima varianta, de preferat ar fi sa o imobilizezi.

| costinvlad explică (pentru Andreeush):

Dacă cineva vrea sa ma agreseze fizic el se încadrează indiferent la tentativa de omor fie ca da cu pumnul în picior etc. Poți murii și de la o palma. Deci dacă omori pe cineva ca te bate este legal.

| Andreeush a răspuns (pentru costinvlad):

Serios?
Nu știam că poți muri de la o palmă.
Întrebarea e de ce vrea acea fată să te bată? Ce i-ai făcut?

| costinvlad explică (pentru Andreeush):

Se droghează cu un pumn de droguri?

| Plato a răspuns:

Daca te ataca o fata, iti sugerez s-o imobilizezi, nu s-o lovești.
Haide totusi sa nu omoram pe nimeni, numai chiar daca incearca sa te omoare. Daca te-ai gandit sa omori pe cineva pentru o lovitura, de urgenta la psihiatru.

| costinvlad explică (pentru Plato):

Poate tu la psihiatru. Dacă cineva dorește sa îmi dea cu pumnii în mine sau sa ma împuște în popou cu un air soft P92 9mm sau pe gaz cu bile tot la legitima apărare intri dacă omori agresorul. De ex el da cu pumnul în nas și eu ii prind una de moare. Toate condițiile(Proportionalitatea și încercarea mea de a înlătură un atac imediat sunt îndeplinite absolut toate). Indiferent ca da unu sau una cu palma, dacă ii dau și eu o palma de ii sparg capul nu pic de vina.

| Plato a răspuns (pentru costinvlad):

Asa zici? laughing
Habar nu ai copile. Daca crezi ca stii tot, de ce mai intrebi?
Eu n-am nevoie de psihiatru, ca eu nu planuiesc sa omor pe nimeni. Copil inconstient, scapat de sub control.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marele legiuitor laughing rambo. Legea nu-ti permite sa omori pe cineva, chiar si in legitima aparare.
Daca o fata iti da o palma, asta nu-ti da dreptul sa o omori.
Si te duci la puscarie.

| costinvlad explică (pentru anonim_4396):

Vorbești prostii. Ești nebun. Ala de a întrat cineva pe terasa de a pus cât în cap și a fost lăsat liber ce spui? Pt simplul fapt ca a intrat sa fure. Ii a dat head shot. Și a fost lăsat liber. Dacă este Legitima apărare nu te pedepsește.

| costinvlad explică:

Pai dacă unu îmi da o palma și vrea sa ma bata de ce sa nu dau și eu în el sau sa îl omor dacă este cazul? Nimeni nu vrea sa moara. Cum sa las pe altul sa ma omoare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru costinvlad):

Sa il omori daca este cazul?
Pe tine te bate o fata. Ce pot sa mai zic?
Oricum ai probleme mari la cutiuta. Ar trebui sa iti schimbi stilul de viata. Si sa ceri ajutor daca ai nevoie.
Nu omori un om ca-ti da o palma.
Tu n-ai prieteni?
Sa umblii si tu in gasca, chiar n-ai deloc prieteni?
Singur nu faci nimic.

| costinvlad explică (pentru anonim_4396):

Am prieteni. Dacă cineva ma bate fie ca este fata sau băiat, nu ți se pare normal sa îl bați și tu? Pai dați seama că te poate lovi letal cu pumnul, asa ca îl bat și dacă moare asta este.

| costinvlad explică:

Am 18 ani. Nu ma bate nimeni ca sar sa ma apar sau ca nu au motiv.

| Anonimmmmaaa a răspuns:

Wtf cum sa te bată o fata really man? Ești baiat totusi... și doamne cum adică in legitima aparare? Bine frate omoare dacă vrei sa ajungi la puscarie? Esti cam prost(scuze pentru cuvânt ) dar totusi cum sa te bată o fata?