| MaX20 a întrebat:

Trec in clasa a 9 a la un liceu cu distanta de 20 km. Parinti vor sa stau la internat.Iar eu sa fac naveta(este autobuz)am prietenii etc.Imi dati sfaturi va rog?(Am auzit ca la internat nu e pre bine)

Răspuns Câştigător
| manumescbosssdeboss a răspuns:

Eu tot la liceu voi fi din toamna. Distanta de la mine de acasa pana la scoala este de 17 km.Este foarte obositor sa faci naveta in fiecare zi 20 km.Eu te sfatuiesc sa stai la camin ca asa e cel mai bine.Intradevar ca nu-i bine la camin.Dai in jur de 500 lei pe luna si sunt conditii mai rau ca in spitalele noastre.Mancarea nu-i buna deloc(trebuie sa-ti aduci de acasa), te bati toata ziua cu colegele de camera de la haine(am auzit ca-ti fura si hainele), de la machiaj, de la liniste(se hahaiesc toata ziua) etc.
In schimb ai un pedagog care face liniste, este sala de lectura unde iti faci temele si te mai calesti.Inveti sa fii mai dura/dur si sa nu te superi sau sa plangi din orice.Acolo e un fel de armata unde te maturizezi.Pana la urma e frumos si incepi sa te atasezi cu de pe acolo. Daca alegi sa mergi cu autobuzul nu-i prea bine.Cand vii acasa nu-ti vine decat sa te pui in pat.Nu mai ai niciun chef de teme si altele.Eu te sfatuiesc sa stai la camin. Daca in camin chiar nu sunt conditii bune (de dormit, de invatat) te poti muta in chirie ca sa fii cat mai aproape de scoala iar ultima varianta sa fie asta cu naveta. Oricum, succes!

| MaX20 explică (pentru manumescbosssdeboss):

Mulțumesc! La inceput de an stau internat. daca nu imi place fac naveta!

| manumescbosssdeboss a răspuns (pentru MaX20):

Exact! Cu placere!