| Gabriel1250 a întrebat:

Salut tutoror! Am o mica problema..simt ca imi pierd usor, usor toti prietenii..Mereu ma cheama sa ia seara cu ei prin oras si asa, parintii lor ii lasa sa stea pana la ce ora vor ei..totusi la mine nu e asa..nu mi-au dat voie sa ies seara prin oras cu prietenii sau asa niciodata..chiar astazi unul dintre prieteni a spus ca nu o sa mai cheme si din cauza asta deseori ma inchid in mine si ma macin pe interior.Ce ar trebui sa fac?

5 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

In vaiata n ai prieteni doar cunostinte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei ar trebui să respecte programul tău la fel cum îl respecţi tu pe al lor.
Bravo părinţilor tăi că nu te lasă seara să umbli pe străzi până la miezul nopţii! Asta denotă că-s nişte părinţi responsabili, faţă de alţi părinţi.
Poţi să stabileşti cu prietenii tăi în felul următor: să ieşiţi cu toţii mai devreme în oraş iar tu să stai până se întunecă afară iar apoi să pleci. Stabileşti de dinainte cu ei aşa ca să nu mai se işte chestii de genul în grupul vostru.

| Michaeel a răspuns:

Cam ciudat ca nu mai vor sa fie prieteni cu tine numai pentru ca parintii tai nu te lasa sa mergi nopate prin oras.Probabil nu stii cati pedofili sau traficantii umbla nopate pe strazi.E periculos, chiar daca esti cu prietenii.Revenind la subiect, inseamna ca nu iti sunt prietenii adevarati daca renunta la tine doar pentru ca parintii nu te lasa sa iesi seara cu ei.

| AlexValentinn a răspuns (pentru Michaeel):

Nu are nicio treaba. Nu inseamna ca nu mai sunt prieteni, inseamna ca pur si simplu nu il mai cheama pentru ca nu are rost. De ce sa chemi incontinuu pe cineva care nu poate sa iasa? E si normal. Il cheama o data, de 2 ori, de 10 ori, la un moment dat cand vede ca nu poate sa iasa niciodata e normal sa nu mai insiste cu telefoanele. Vorbeste cu parintii tai, spune-le ca toti prietenii tai ies si simti nevoia sa iesi si tu pe afara ca vrei sa socializezi, orice om simte nevoia de socializare. Vorbeste cu ei, insista pana o sa inteleaga treaba asta, acum depinde si ce varsta ai tu. Daca ai pana in 15 ani mai greu, daca ai peste 15 cu un pic de insistenta o sa reusesti sa ii convingi.

| Michaeel a răspuns (pentru AlexValentinn):

? ce naiba vrei si tu? in fine, e prea tarziu si nu vreau sa imi stric noaptea stand la taclale.