| Marius2001Pop a întrebat:

Salut, vin si eu cu o intrebare.
Imi iubesc mult iubita si ii spun asta des.
De fiecare data cand are o problema stau si discut cu ea, ii spun ca ii sunt alaturi si ca o voi ajuta, ii iau flori, ma plimb si vorbesc despre orice doreste ea, o imbratisez, o pup, ii respect alegerile, ii vorbesc frumos, ii trimit mesaje dimineata sa vad cum se simte si altele.
Daca este vorba sa iesim renunt la ce planuri am si ies cu ea, nu pentru ca o cere ci pentru ca asa doresc eu.
Ideea este ca ma straduiesc sa se simta bine si sa fie fericita, iar ea zice ca vede ca o iubesc si ca tin la ea, dar totusi se comporta de parca nu fac mare lucru. Si nu cer sa imi ia cadouri sau sa renunte la chestiile ei pentru mine, dar se comporta cu mine de parca is iubit rau si de fiecare data cand e suparata de ceva se comporta de parca este vina mea, iar mereu ma face sa ma simt vinovat si sa ma gandesc la ce nu fac bine.
Ce parere aveti? Mie sincer mi se pare ca fac destul.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Anonimx033 a răspuns:

Salut!

Părerea mea este că, într-un fel, ai învățat-o prea mult cu atenția ta, să i se cuvină tot timpul tău, iar la cea mai mică problemă apărută, pentru simplul fapt că vede că o iubești atât de mult, tinde să te învinovățească pe tine vrând probabil să simți tu că greșești și nu ea, să obțină și mai multă atenție de la tine. Nu este capabilă de asumare și nu apreciază îndeajuns sacrificiile tale, până la urmă.

Acest lucru este o mare problemă. O relație se bazează pe doi parteneri care sunt egali și care merită aceeași doză de atenție și afecțiune.

Un sfat prietenesc pe care aș putea să ți-l ofer este să fii puțin mai indiferent, să te ocupi de tine mai mult și să o lași să conștientizeze de ce te-ai răcit brusc. Nu contest faptul că te iubește, tu faci tot ce îți stă în putință să menții relația pe linia de plutire, să îi faci toate poftele din iubire, dar ar trebui să fie și reciproc. Ar trebui să ripostezi puțin și să încerci să te impui în fața ei pentru că, se pare, prea mult bine strică.

Sper că ți-am fost de ajutor. Îți doresc toate cele bune!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ție trebuie să i se pară, ci ei. Dar ea face ceva pentru tine?

| Marius2001Pop explică (pentru sadrian46):

Pai ea zice ca vede si ca fac destul, dar nu se comporta de parca ar vedea. Sincer nu prea face ce fac eu, uneori a renuntat la intalniri ca sa mearga cu prietenii undeva, dar cand petrecem timp impreuna, imi arata ca ma iubeste.