| xSentaru a întrebat:

Salutare. Anul acesta am ramas corigent la logica si am fost nevoit sa ma transfer intr-un alt liceu. Problema vine pusa altcumva. Pot sa ma transfer inapoi la liceul X in semestrul 2 sau in clasa a XI-a, in care am ramas corigent la logica? Mentionez ca acum sunt clasa a X-a.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa faci cerere de transfer, daca se aproba de CA al liceului unde vrei sa te transferi atunci vei fi transferat.
Nu spui daca ai reusit la corigenta inainte de transfer.
Atentie: daca schimbi profilul va trebui sa dai examene de diferenta, inclusiv la logica (daca n-ai reusit la corigenta si te-ai transferat la un profil unde nu se face logica) si daca nu reusesti transferul se anuleaza.

| xSentaru explică (pentru Ioandelasal):

Nu, n-am trecut corigenta. Profilul e irelevant.

| Ioandelasal a răspuns (pentru xSentaru):

Nu este deloc irelevant, daca schimbi profilul obligatoriu trebuie sa sustii examene de diferenta, la materiile pe care nu le-ai facut. Conform ROFUIP, citez:
"ART.141.(1) Elevii din învăţământul liceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, astfel:
  d) de la un liceu la altul, schimbând filiera, profilul, specializarea, respectiv calificarea profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi/clasă, după promovarea examenelor de diferenţă, în baza criteriilor prevăzute în regulamentul intern al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul."

| xSentaru explică (pentru Ioandelasal):

Ma refeream la faptul ca aici, unde am ajuns nu am dat nici un examen de diferenta, deci nici cand ma transfer inapoi n-am sa dau. Logic, nu? Intrebarea ramane, ma pot transfera sau nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru xSentaru):

N-am de unde sti asta, nu stiu ce materii ai facut la primul liceu si ce materii s-au facut la al doilea liceu.
Tu depune cererea de transfer si o sa afli daca este aprobata sau nu, eu n-am de unde sti daca ti-o aproba sau nu.