| simonafrumoasa a întrebat:

Salutare va rog frumos pe toti sa imi cititi tristapoveste si sa imi raspundei la intrebare.eu nu seaman nici cu mama nici cu tata si nu am frati. stiu ca mama mo nascut dupa 12 ani de casatorie sau ceva de genu deci ieri eu de la 5 ani este o fata cu care merg la scoala din satul meu natal. si ea intr-o pauza vorbea cu fata care sta tot in satul nostru natal dar eu nu o prea stiu si zicea cam asa : "aia-i fata? " da ea este, dana(asa ma cheama si nu nu eu sunt utilizatoare) dar sa nu afle ca daca afla o sa se supere ingrozitor" bine dar imi e asa de mila de ea saraca cand o sa afle" sa nu ii zici ca ma supar" sau ceva de genu asa am auzit. m-am dus si am intrebat-o o zis ca iiceva ce nu are lagatura cu mine dar o vedeam agitata. si cand am esit o zis ca tot vrea sa ma intrebe ceva de vreo ceva timp dar nu are curaj. o zis ca de cand so intors in sat o ruda dea lui bunicu si bunica o auzit ca eu as fi infiata. si ca cica zvonu asta ar umbla de cand ma nascut. ca m-ar fi adoptata de cand aveam o luna nici atata. si atuncia m-am gandit. poze cu mama gravida nu exista nimeni nu o venit sa ma viziteze la spital si atuncia erau poze deoarece sunt poze de la botezul meu si de dupa. si m-am mai gandit ca cica ai mei au avut copii dupa mai bine zece ani de la casatorie, daca mo infiat in ultima clipa. nu semana deloc cu nici unii dintere parintii numai eu am ochii caprui restul au ochii verzi si albastri. sunt foarte inalta pentru varsta mea ai mei sunt mici de statura sun aproape cat mama. fata mea e mai rotunda si am capul mult mai lat adica fruntea. nu seman deloc cu ai mei am parul subtire ei adica mama il are bogat.eu m-am nascut cu fierea mare si strangulata dar asta so aflat numai pe la 6 ani. si am si o strunga mare intre dinti ai mei nu au nu are nici unu. nu seman deloc cu ai mei. a si cand o intreb dar cu cine saman cu dinti sa sau cu frunte zice ca cu un bunic care o murit. sau ca seman cu mine. de o simt adanc in suflet ca sunt adoptata? daca am ajuns la 14 ani sa nu sti ca sunt infiata? ajutati-ma ce parere aveti? am de gand sa aflu pana la urma. multumesc anticipat. SOS! ajutati-ma. va rog. va pupacesc.

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Pe scurt, sunt un om mai dur si la subiect.
Mama nu e aia care te naste, e aia
care te creste.
Daca iti va spune vreo data adevarul, iai in brate, si pupai pe am2 si multumestele ca te-a luat de acolo
Puteai ajunge sa nu ai bucata de paine sa mananci pe masa,ei sau straduit,cu bune cu rele probabil ei isi iau mancarea de la gura sa te creasca, si o vor face in continuuare chiar daca tu probabil vei pleca si ii vei lasa cu ochii in soare.
Te vei marita pe nu stiu unde.
Gandeste-te bine, parinti nu sunt cei care te fac (adica cei care au facut sex si te-au nascut )
sunt cei care te cresc.
Oameni aceea care te-au abandonat poate nu au avut nici o scuza.
sau poate mai e un motiv(Cred)
Nu aveau posibilitati sa te creasca,si decat sa te chinuie,sa mananci de prin gunoaie(doamne fereste,sper sa nu fie asa de adevarati tai parinti.)
Mai bine te-au dat la orfelinat.
Nu cred ca le-a fost usor,nu cred ca te-au dat de buna voie,nu cred ca te-au dus acolo de placere sau cu zamebtu pe buze.
Te-au dus ca nu au avut incotro.
Preferai sa dormi pe afar? in ger? in frig?
Sau sa induri batailie de la parinti daca erau niste debravati?
stiu ca e dureros draguta...dar asta esad capul sus, acei oameni iti vor doar binele, in fine, daca vrei sa mai balacarim, da-mi idd taul de mess si vorbim. vai cat am scrisstraight face

| JustMusic a răspuns:

Buna, daca tu crezi ca esti infiata roag-o pe mama ta sa vorbiti fata in fata despre asta totusi ai 14 ani si ar trebui sa stii, daca se dovedeste a fi adevarat, nu trebuie sa te superi pe parintii tai, fie ca sunt cei biologici fie ca nu, acesti oameni te-au crescut si ti-au dat o educatie. Traiesti in mediu rural si acolo sunt oameni care nu au altceva mai bun de facut decat sa scoata zvonuri{crede-ma stiu si eu stau la sat}, pe vrema aia e foarte probabil ca in satul tau la dispensar sa fi fost moase, poate ca mama ta nu a mers la un spital unde sa paota intra mai multi in salon, nu ai poze de la nastere, nici eu nu am, la botez era logic sa angajeze un fotograf.
Familia ta nu e singura care a avut copii dupa 10 ani de casnicie, sunt familii care au avut dupa 13 ani{cunosc cazuri de genu}. Culoare ochilor nu o iei de la parinti poti s ao iei de la tot felul de rude de gradu 1, de la bunici, dtrabunici, matusi etc..Si eu sunt mai inalta de cat mama si aproape cat tata, si tot am mult pentru varsta mea.Nu iti mai fa griji, daca tu consideri asta vorbeste cu ai tai si rezolvatio ca intr-o famile, daca incerci sa afli singura o sa iti fie mult mai greu si mai ales cand o sa afli daca ai fost adoptata sau nu.Comunicare duce la rezolvarea elor mai mari probleme.

| simonafrumoasa explică (pentru JustMusic):

Eu m-am nascut la oras la maternitate din spusele mamei. dar totusi putin putin trebuia sa seman cu mama. ma infioara gandul ca adevarat mea mama e o c**** si ca tata un depravat altfel de ce m-ar fi abandonata? ce suflet ar fi avuta? si [arinti mei oare de ce nu mi-au zis nimic pana acum? mi-e frica si plang incontinui.

| mikey06982 a răspuns (pentru simonafrumoasa):

Tu nu plinge, calmeazate...totul are o explicatie.Chiar si daca ai fi adoptata, spune mersi ca ai niste parinti, pentru ca parintii tai adevarati sunt cei care te-au crescut, care au avut mereu grija de tine.Ei te iubesc cel mai mult.

| JustMusic a răspuns (pentru simonafrumoasa):

Nu gandi asa si nu mai plangae ca iti faci mai rau singura, calmeaza-te cum o faci de obicei, ia-ti inima in dinti si intreabai pe ai tai, si roaga-i sa iti spuna adevaru, poate daca esti infiata le e teamana sa nu ii mai consideri parinti tai si doar niste oameni care te-au crescu, dac ao sa faci asta o sa gresesti foarte rau, acesti oameni sunt PARINTI tai, nu cei care te-au nascut si te-au dat spre adoptie daca e asa.Citeste raspunsul lui Liviu, are mare dreptate in tot ce spune acolo.Acesti oameni care te-au crescut care ti-au data haine, mancare, contiti decente sau pate si mai bune ssunt parinti tai care te-au iubit neconditionat si nu cred ca ai dus vreodata lipsa de ceva sau ei te-au certat atat de rau incat sa te faca sa te simti ca esti adoptata.Lume e rea si vorbeste.Ai tai stiu adevaru, doar ei il stiu si e foarte posibil sa il siti si tu dar nu il accepti.Imi iamgines cum o sa te simti daca o sa afli ca esti adoptata, dar daca se va intampla asta s anul ii pui la zid pe cei care te-au crescut arata-i ca ii iubesti incontinuare.Fi tare, daca e sa fie cum zici tu, nu esti singura persoana adoptata si nici ultima, dar esti una norocaosa ca ai avut parte de acesti oameni care te-au crescut atatia ani si o vor face in continuare. DAca tu te inchizi in tine nu rezolvi absolut nimic, cheamai pe parinti tai intr-o camera si discutati deschisi, daca ti-e greu sa le pui intrebarea asta in fata, inchide ochi si zio dintr-o rasuflare dar dac anul discuti nu vei rezolva nimic te vei afunda in tine ajugand ca si tu sa nu te mai cunosti. Adevarul se afla fie mai tarziu fie maii devreme.

| simonafrumoasa explică (pentru JustMusic):

Stiu mereu o fost asa ai mei dau 120 pe saptamna, pe saptamana ca sa fac medoitati cum ma doare burt asau tusesc ma duc la doctor. tata lucreaza in Germania si in fiecare luna imi trimite haine dulcuri si lucreaza in niste conditi tare nspa. as caci cred ca ar trbuii sa nu mai dramatizez. multumesc mult tuturor! happy

| mikey06982 a răspuns:

Buna...daca sincer, sunt foarte sensibila, chiar nu stiu de ce, dar m-a impresionat intr-un fel povestea ta.Cred ca ar trebui sa vorbesti intr-o zi mai serios cu ai tai, sa-i intrebi ce se intimpla.Sunt sigura ca n-o sa poti trai toata viata cu aceasta curozitate.Bafta :*

| simonafrumoasa explică (pentru mikey06982):

Mersi. sunt foarte trista si nici nu mai stiu ce sa fac. cum i-am explicat si lui mylifelsmusic

| tudormihai2001 a răspuns:

Inreab-o pe Mama Omida.