| adela_7505 a întrebat:

Saptamana trecuta, mai precis vineri ( 4 martie), m-a chemat profu' de mate, care era si in acelasi timp si dirigu', sa vin la tabla cu caietul de teme. M-a pus sa fac cateva exercitii cu fractii zecimale, eu fiind in clasa a V-a. S-a uitat si in caiet, si scoate capacul de la stilou, se gandeste cateva zeci de secunde...si imi spune ca mi-a dat 7. Nu e o tragedie, pentru ca am mai luat 7, si chiar 6, dar asi dori sa i-au si mai mult, macar un 8.
Inainte de terminarea primului semestru, ne-a ascultat pe toti din clasa, inclusiv si pe mine, care mi-a dat 9, pentru ca a observat ca am mai pus burta pe carte. Si, pentru semestrul al doilea, mi-am propus sa i-au cel putin 8 la mate, pentru ca raspund la ore, ridic mana, ba si mai invat, pentru ca in primul semestru invatat destul de rar. Intrebarea mea este: o sa-mi placa vreodata matematica? Dar voua? Cel mai bun raspuns argumentat primeste

Răspuns Câştigător
| justme97 a răspuns:

Daca acum nu ti place nu prea cred ca o sa ti mai placa vreodata nu vad un motiv
mie personal nu mi place matematica pentru ca e foarte grea dar cel mai important pe clasa a V a imi mai placea dar acum(a VIIa)nu mi place deloc din cauza geometriei pe care nu o intelg si a profesoarei care face diferente
dar daca mie nu mi place asta nu insemna tie nu poate sa ti placa
dupa parerea mea conteaza foarte mult si profesorul felul cum explica si cum este apreciat de elevii sai
ca daca e unu nedrept si nesuferit sau nu stie sa explice n ai nicio atractie sa incerci sa intelegi ceva
parerea meahappy