| anonim_4396 a întrebat:

Scoala de soferi : am citit vreo 50 de pagini din articolele alea (cat. b) si pot sa le invat, le inteleg dar nu pot sa le retin, ce pot sa fac sa le retin? sa ma apuc intai de chestionare? ce ma sfatuiti? dau si funda

Răspuns Câştigător
| Mirunelu a răspuns:

Ti-ar fi putin mai usor daca ai merge la legislatie si ai lua notite pentru ca acolo explica ceea ce este si in legislatie doar ca mai la obiect si ar fi putin mai usor de retinut. Legea e cam greoaie, eu adormeam cu ea in brate dar cu greu am citit-o, ceea ce scrii la cursurile de legislatie este pe intelesul tuturor si mai usor de invatat. Daca nu vrei sa te duci fa cum ti-am scris mai sus si o sa fie ok. Citeste legea macar o data si apoi fa chestionarele din carte pentru ca acolo ai si raspunsurile corecte sa te corectezi si cand te simti pregatit fa de pe site.

3 răspunsuri:
| Mirunelu a răspuns:

Niste cursuri de la scoala de soferi nu ai? Trebuie sa citesti ceva intai pentru ca nu te poti apuca de chestionare daca nu ai o idee mai intai. De obicei cursurile de la scoala sunt la obiect si nu sunt asa cuprinzatoare ca legea. Daca nu, citeste legea o data, nu te stradui sa o retii, citeste-o doar cu atentie. E cam cuprinzatoare asa ca citeste-o in serii de vreo ora apoi putina pauza. Dupa ce termini apuca-te de chestionare ca macar ai o idee si cand citesti intrebarile o sa-ti para ceva cunoscut din lege si o sa banuiesti raspunsul. Apoi da-i numai cu chestionare, daca faci multe la un moment dat o sa inveti raspunsurile pe de rost fara sa vrei. Fa chestionarele de pe drpciv.ro, intrebarile de la examen vor fi asemanatoare cu cele de aici. Cu vreo 2 saptamani inainte sa dai sala fa intensiv chestionare de acolo si daca pe site faci 23-24 intrebari corecte pe chestionar nu o sa ai probleme la sala.

| structura a răspuns (pentru Mirunelu):

Am fost la scoala de soferi si am facut 2 ore de legislatie da vreau sa invat acasa sa inteleg mai bine, pentru ca nu-mi place cum explica instructorul, nu mi-a dat nimic de la scoala, am doar cartea de soferi 2012

| Mirunelu a răspuns (pentru structura):

Ti-ar fi putin mai usor daca ai merge la legislatie si ai lua notite pentru ca acolo explica ceea ce este si in legislatie doar ca mai la obiect si ar fi putin mai usor de retinut. Legea e cam greoaie, eu adormeam cu ea in brate dar cu greu am citit-o, ceea ce scrii la cursurile de legislatie este pe intelesul tuturor si mai usor de invatat. Daca nu vrei sa te duci fa cum ti-am scris mai sus si o sa fie ok. Citeste legea macar o data si apoi fa chestionarele din carte pentru ca acolo ai si raspunsurile corecte sa te corectezi si cand te simti pregatit fa de pe site.

| claustrofob a răspuns:

Buna! Eu am facut in felul urmator: am citit cartea de vreo 2 ori dar nu m-am chinuit sa invat. Mai apoi te apuci si faci intrebarile pe categori.Iar apoi te apuci si faci acele chestionare cu cate 26 de intrebari. Eu nu am avut nici o problema cand am avut examenul si am procedat exact asa cum ti-am spus. Succes!