| Abby12 a întrebat:

Scuze de categorie daca am gresit-o. Am o mare problema! Colegele din clasa mea ma fac drogata si ( nu mai spun ca sunt cuvinte urate ) si le-am facut si eu iar acum o colega vrea sa-i spuna dirigintei cum le-am facut pe colege. Si mie mi-e frica ca doamna o sa ma certe! crying Vreau sa ma transfer de la scoala asta ( oricum, scoala asta este foarte proasta ) la asta si nu stiu cum sa-mi conving parintii. Ca oricum, daca vin ei la scoala tot aia este... crying Help me!
P.S. Raspunde-ti AZI pana la ora 12:45. Daca a trecut de ora aia raspundeti degeaba...

Răspuns Câştigător
| Mădiiiiie a răspuns:

Bună! uite cum stă treaba, dacă te vor spune dirigintei tu vei recunoaşte, dar şi tu îi vei spune ei cum te-au făcut ele. Sincer nu mi se pare corect ca tu să suferi din cauza unor retardate şi dacă nu ai nici un sprijin din partea colegilor, îţi faci singură dreptate! Mult curaj să ai şi să nu dai înapoi happy

| Abby12 explică (pentru Mădiiiiie):

Multumesc! :* Faza este ca o sa-i spun si mamei mele cum m-au facut si va veni si ea la scoala... love struck

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu le da importanta, ignora-le

| Georgiana05 a răspuns:

Nu-ţi face atâtea probleme, doar nu le-ai dat în cap.
Dacă o să te spună dirigintei, spune-i că ai zis doar "cine zice ăla e." laughing
Cel mai bine e să-ţi ignori colegele, nu se merită.
Dacă vrei să te muţi de la şcoală, fă-o doar pentru că ai vrea să ai posibilitatea de a învăţa mai mult, nu pentru nişte mucoase care jignesc fără să ştie cât te doare.

| Abby12 explică (pentru Georgiana05):

Da' diriga va zice "Asa este?" si eu o sa zic ca si ele ma fac... da' o sa ma certe si fata aia o sa ma faca de ras... sad

| Georgiana05 a răspuns:

Da, să-i zici că ele te-au făcut primele, şi că chestia asta durează deja de ceva timp, şi ai clacat.
Fă şi tu puţin pe victima. laughing
Nu te mai gândi la asta, cum să te facă de râs?
Uite un sfat. Când cineva face mişto de tine, sau d-astea, râzi şi tu. Pentru că altfel, o să te doară mereu.

| Abby12 explică (pentru Georgiana05):

Dureaza din cls. I si acum sunt cls a VI-a... Sa fac pe victima zici... smug

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Abby,

Hai sa stam de vorba despre problemele tale.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Hallucinogen14 a răspuns:

Nu le arata ca si tu esti la fel ca ele. Cel mai bine e sa le ignori. Nu te pune la mintea lor. Da-le peste nas cu ignoranta, ce castigi daca te iei i n gura cu ele?

| Abby12 explică (pentru Hallucinogen14):

Mpai ele s-au luat de mine de 3 ori! Ele mereu ma barfesc din cls. I! Eu le-am ignorat dar asta este prea... sa ma faca drogata... straight face

| Hallucinogen14 a răspuns (pentru Abby12):

Mai bine spune-le tu prima dirigintei.

| Abby12 explică (pentru Hallucinogen14):

Atunci ele vor spune ca NU m-au barfit da' eu le-am auzit cu urechile mele... straight face