| 1Chris1 a întrebat:

Semestrul acesta mi-a iesit media destul de mica: 8, 20 desi, fata de anul trecut am reusit sa iau note mai mari la materiile la care nu ma pricep foarte bine, insa la celalalte am facut pe dos. Acum, as vrea sa incep in forta noul semestru dupa vacanta si sa am numai note de 8, 9 si chiar 10.

Problema e ca nu stiu cum sa fac sa invat lectiile din care dau lucrari, mai mereu aman si zic ca invat, dar nu fac lucru acesta.

La Matematica si Chimie sunt praf, as vrea sa ma pricep mai bine.

Pentru sfaturi ofer fundita.

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Chris, important, in primul rand, este sa fii prezenta la toate orele si nu doar fizic, ci sa fii atenta la ce se preda, la explicatiile profesorului, la intrebarile pe care le pun colegii tai, iar la randul tau sa pui intrebari acolo unde nu intelegi ceva sua nu esti sigura. Apoi, conteaza sa te pregatesti pentru ore in mod constant, sa nu lasi sa se acumuleze goluri. La stiintele exacte trebuie sa inveti intai la perfectie teoria, apoi sa rezolvi cat mai multe probleme, gradat, de la cele simple la cele foarte complexe,. La limbi straine important e sa inveti toate cuvintele predate in clasa, regulile gramaticale, sa lucrezi exercitii, sa folosesti si alte instrumente de imbunatatire a vocabularului si structurilor gramaticale(carti, filme, muzica), sa conversezi cu nativi(daca ai posibilitatea). La limba romana citeste cat de mult poti, imbogateste-ti vocabularul, lasa-ti imgainatia sa zboare in cazul compunerilor descriptive, citeste critica literara si teorie literara, lucreaza cat mai multe exercitii la gramatica. Succes!

1 răspuns:
| CryForYourLove a răspuns:

Singura smecherie e sa fii atent in clasa, o sa prinzi lectia foarte usor, iar acasa daca o citesti de 2-3 ori o sa o sti perfectwinking