| anonim_4396 a întrebat:

Sunt introvertiti, gandul ca voi iesi afara sa cunosc oameni noi ma scarbeste, deoarece nu reusesc sa gasesc subiecte comune cu ei, ma duc cu un prieten pe afara de exemplu, se intalneste cu nu stiu ce prieten de care eu nu am auzit in viata mea, si ala is face loc intre noi sa-l conducem nu stiu unde spre exemplu, cei doi vorbesc, eu stau si ascult, ce dracu altceva as putea face? Nu stiu nimic despre el, nici macar numele, fraierii uneori nici nu se prezinta. Sunt o fire tacuta, calma, retrasa, nu-mi exprim nervii prin galagie sau alte d-astea, numai ca ma sictiresc si nu am chef de absolut nici o persoana. In caz ca m-am certat grav cu cineva, un singur subiect comun sa aud intre mine si persoana aia, gen un cantaret sau etc, si ma fac ursuz la loc. In general, sunt invizibil, prefer sa tac decat sa vorbesc a prost, nu cunosc multe persoane cu care sa ma inteleg atat de bine, pun mult suflet in orice fac, nu sunt genul de trist, mereu rad sau zambesc etc, insa cum se zice, in spatele oricarui zambet se poate afla exact opusul. Nu-mi place sa fiu intr-o mare masa de oameni, in galagie, prefer sa lucrez singur decat sa dau cap in cap cu coechipierii. Sunt mult prea sentimental, si totodata, mult prea retras, urasc sa-mi fie incalcat spatiul, sau oamenii insistenti. Detest generatia din ziua de azi, multi cocalari, tarani, tupeisti, pitipoance, tot soiul, bogatani care isi consuma banii pe toate rahaturile, nu-i vezi in aceleasi haine zilnic. Am preferinte ciudate, in materie de orice : filme, poze, muzica, desene (nu d-alea de la tv, d-alea pe hartie), fete, ma atrag toate treburile gotice. Din cauza faptelor astora, sunt considerat un ciudat, mai ales si de parintii mei, pe langa, sunt ateu, nu cred in Dumnezeu, superstitii, si alte d-astea.
In fine, nu vreau sa ma schimb, nu ma intereseaza daca sunt judecat sau nu, as mai zice cateva lucruri, dar cel mai probabil intrebarea nu va fi pusa din motiv de extremism sau mai stiu eu ce. Singurul lucru care vreau sa-l aflu este : de ce toata lumea ne marginalizeaza intr-un asemenea hal? (Garantez ca nu sunt singurul om de genul), nu zic ca nu-mi place sa fiu singur, insa...
Multumesc ca v-ati irosit un minut pretios din viata citind minunea asta, sau mai mult.

Răspuns Câştigător
| secessumaeternum a răspuns:

Si eu ma aflu exact in aceeasi situatie ca a ta. Incerc sa evit pe cat pot de mult asa-zisele prietenii sau conversatii cu niste persoane cu care nu am nimic in comun decat infatisarea umana. Am observat ca toti oamenii din epoca in care traim sunt egoisti sau superficiali. Nimeni nu vrea sa ajute pe altul sau daca o face, o face din superficialitate pentru a fi adulat. Consider ca prietenia adevarata consta si in sacrificiu, indiferent de ce fel. Oricum, oamenii din ziua de azi nu sunt capabili de prietenie.Mi-am urat dintotdeauna colegii. Am schimbat cateva colective dar am constatat ca toti au aceeasi tipologie adica sunt meschini, profitori, plictisitori dar isi doresc sa para interesanti si amuzanti, prosti, dar prin tupeul lor nemarginit reusesc adeseori sa te faca sa te simti un neant pe langa ei. Ok, sa nu o mai lungesc, incerc sa iti dau un sfat care a functionat in cazul meu. Nu esti marginalizat ci doar nu accepti sa fii ipocrit asadar ar trebui sa adopti o atitudine indiferenta si egoista asemanatoare cu a lor si de asemenea ar fi bine daca te-ai axa pe lucruri care iti fac placere(ex. muzica) sau altele noi care iti suscita interesul. Mie de exemplu imi place sa meditez asupra citatelor filosofice si cu toate ca am realizat de mult ca nu voi putea niciodata sa deslusesc intr-adevar misterul vietii si mortii, simt ca am facut un lucru mult mai maret decat barfitul ore intregi cu un,, prieten'' care nu m-ar ajuta cu nimic.

| anonim_4396 explică (pentru secessumaeternum):

Eu cand incerc sa-mi imaginez ca mor si ca nu sunt inconjurat de nimic, nici macar de intuneric, si ca nu as exista, ma blochez, fac treaba asta aproape in fiecare seara happy. Acelasi lucru mi se intampla si cand incerc sa-mi dau seama cum a inceput totul.
Totusi, mersi ca ti-ai pierdut din timp sa-mi citesti neajunsurile, e unicul raspuns corect pe care l-as putea primi, poftim o funda, desi mai mult seamana cu un nod...

4 răspunsuri:
| ColorfullColors a răspuns:

Societatea ne face sa credem ca cei cu cei mai multi prieteni, cei care arata cel mai bine, cei mai bogati, care isi permit orice haine, cei care fumeaza, consuma alcool si isi petrec noptile tineretii prin cluburi, zbataindu-se si facandu-si 1000 de poze, sunt fericiti. Sau modele de urmat. Sau si mai rau, asa cum vrem toti sa fim.
Gresit.
Esti unic. Special. Societatea vrea sa distruga asta.

| MoxiMonny a răspuns:

De ce nu incerci să cunoști oamenii? vei afla ca te inseli amarnic.

| anonim_4396 explică (pentru MoxiMonny):

Motivul e scris mai sus.