| Darius26Flavian a întrebat:

Sunt pe profil electric la un liceu simplu, pot să mă transfer la un liceu economic pe profil economic? Please, trec a 9 dar zic că poate nu intru la economic și iau la electric

2 răspunsuri:
| Romeo44 a răspuns:

Daca intri la liceu cu proful electric si vrei sa te muti, trebuie sa stai sa faci clasa a 10 a acolo. Asa se va pune media din clasa a 9 a pentru transfer. Daca vrei sa te muti din semestrul 2 clasa a 9a, se va pune pentru transfer media de la admitere(examenele nationale). Anyway, in clasa a 10 a o sa trebuiasca sa dai diferente daca vrei sa treci de la electronic la economic... Sfatul meu e sa incerci sa intri le economic, chiar daca are medie mult mai mica decat cel la care vrei tu. Ideea e ca daca ai fi la un liceu economic slab si vrei la unul mai bun, o sa fie mult mai usor transferul, fata de electronic la economic. Dupa ce trece clasa a 10a urmeaza, bineteles, partea in care trebuie sa te accepte liceul la care te muti...deci trebuie sa te gandesti cum ii faci sa te accepte(medii si/sau bani).Asa merge la noi, deci mai bine te pregatesti din timp si daca chiar vrei sa ajungi la economic, trage tare anul asta si nu iti pasa de colegi, ca oricum te muti si nu mai vorbesti dupa cu ei. Bafta happy

| Darius26Flavian explică (pentru Romeo44):

Am dat examenul acum stau și aștept...